Z parku v Lounech bude malá botanická zahrada. Chybět nebudou ani budky pro netopýry

Louny – Holárkovy sady v Lounech se promění skoro v malou botanickou zahradu. Stanou se neobvyklým přírodním areálem poblíž centra města; kromě tisíců různých druhů keřů, květin či stovek stromů se v něm najde místo také pro četné ptačí budky nebo pro umělá „doupata“ netopýrů.

Město hledá firmu pro péči o zeleň v parku

Vyplývá to z dokumentů, které tento týden zveřejnila lounská radnice. Město vypsalo veřejnou zakázku, s jejíž pomocí hledá odbornou firmu, zaměřenou na úpravy parků, lesoparků, sadů či jiných podobných prvků krajiny, která by pečovala o Holárkovy sady podle zásad ochrany a zdravého vývoje přírodního prostředí.

Loni bylo vykáceno kolem 200 starých stromů

Revitalizace Holárkových sadů začala už loni na podzim. Město nechalo vykácet kolem dvou stovek starých či nemocných stromů. Dendrologové, odborníci na dřeviny, předtím pečlivě prošli a zmapovali celý park a určili, které stromy bude nutné kvůli zdravotnímu stavu porazit a které mohou v městských sadech zůstat i po chystané proměně.

107 nových stromů, 2800 keřů…

Firmy jako uchazeči o zakázku se mají hlásit do konce července, a pokud si město nějakou z nabídek vybere, letos snad už v průběhu srpna či září by měla začít druhá etapa revitalizace parku. Ta bude spočívat v odborném ošetření stromů, které v areálu zůstaly, a také ve výsadbě nových stromů, keřů, ale i mnoha drobnějších květin. „Odborná firma ošetří 156 dřevin různým typem řezu, vysadí 107 kusů nových stromů, vysadí i více než 2800 keřů,“ vyplývá z podmínek města, publikovaných k veřejné zakázce. „Vznikne také úplně nová květinová louka na ploše přes 500 plošných metrů, vysazeny budou tisíce kvetoucích cibulovin, v parku budou instalovány nové ptačí budky i budky pro netopýry,“ popsala v dokumentaci Petra Kotková, vedoucí odboru správy majetku Městského úřadu Louny.

Vylepšeny budou i cesty, lavičky nebo schodiště směrem k vlaku

Kromě četných přírodních prvků budou vylepšeny i další součásti parku, například cesty, trávníky, lavičky, odpadkové koše, dětské hřiště nebo také schodiště vedoucí k blízké vlakové zastávce Louny-město. Vytvořen bude i nově oddělený oplocený prostor pro venčení psů. Firma se má ujmout práce už letos v létě nebo na začátku podzimu. Příští rok od jara už mají kvést cibuloviny a nově vytvořená květinová louka. Firma má následně pečovat o všechny dřeviny a rostliny v parku nejméně další tři roky.

Park má historii už delší než sto let

Holárkovy sady je městský park v Lounech mezi ulicemi Maroldova, Purkyňova, Osvoboditelů a uvedenou železniční zastávkou. Protáhlý úzký park má rozměry přibližně 600 x 100 metrů. Sady dostaly své jméno v roce 1919 podle lounského rodáka Emila Holárka, ve své době známého českého malíře a ilustrátora. Ten v uvedeném roce zemřel.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Velké kácení v Holárkových sadech začne za pár dní. K zemi půjde 177 stromů

ČTĚTE TAKÉ: Obnovovaný park U Trati v Lounech dostane jiné jméno. Bude to Park Letců RAF

ČTĚTE TAKÉ: Na nádraží v Lounech se vrátila ztracená pamětní deska na počest odbojáře. Najít ji pomohla signalistka z Tvršic