Myslivci v Podbořanech zastřelili už 200 holubů. Ptáci se přemnožili, město povolilo odstřel

Podbořany – V Podbořanech se přemnožili holubi. Město povolilo snížení jejich stavu formou odstřelu. Odstřel začal nyní v únoru a myslivci zastřelili již zhruba 200 holubů. Číslo ještě není konečné, protože zásah bude pokračovat až do konce února. Další povolení k odlovu pak bude platit až v říjnu.

Pověření mají myslivci z Podbořan a Buškovic

Na dotaz naší redakce to uvedl Martin Gutzer, tajemník Městského úřadu Podbořany. Ten se i sám zásahu proti přemnoženým holubům účastní jako myslivec. „Pověření k odlovu mají členové Mysliveckého sdružení Podbořany a Mysliveckého sdružení Buškovice,“ upřesnil. Střílení holubů probíhá nejvíc v oblasti Husovy, Smetanovy a Příčné ulice. Jejich těla se pak odvážejí k likvidaci do kafilerie.

Odstřel se využívá kvůli jednoduchosti a nízkým nákladům

Holubů v Podbořanech je několik tisíc. Tito ptáci se často přemnoží a potom dělají velké problémy obecně i v mnoha dalších městech ČR i celé Evropy. Mohou roznášet nemoci a jejich trus, kterého jsou tuny, velmi škodí budovám i historickým a kulturním památkám. Města proti nim bojují různými způsoby, například odstřelem, odchytem do klecí, nasazováním „cvičených sokolů“, určených k tomu, aby holuby rozháněli a lovili. V souvislosti se střílením holubů se občas objevují debaty, zda je to „humánní“ a etická metoda. Nicméně například i při odchytu do klecí se odlovení ptáci nevypouštějí nikde v lese nebo jinde v přírodě na jiném místě daleko od města, ale rovněž se následně zabíjejí oxidem uhličitým. Odstřel se používá hlavně kvůli jednoduchosti zásahu a nízkým finančním nákladům, vysvětlil tajemník.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: V Postoloprtech město znovu chystá zásah proti přemnoženým holubům

ČTĚTE TAKÉ: Z díry vylézají potkani. Lidé z Loun upozornili na problém u Barokního špitálu

ČTĚTE TAKÉ: Tuhé výkaly se dají sebrat, ale co s páchnoucí močí? Obyvatelka Loun upozornila na další problém, související s chovem psů