Z díry vylézají potkani. Lidé z Loun upozornili na problém u Barokního špitálu

Louny – Potkani trápí lidi v oblasti kolem ulice Petra Obrovce a Barokního špitálu v Lounech. U kanalizace tam jsou díry a z nich vylézají hlodavci. Na problém upozornili radnici dva obyvatelé a požádali město o nápravu.

Díra, potkani, děti, pejskaři…

„U kanalizace na cyklostezce u Barokního špitálu je díra a z ní lezou potkani. Dívám se na to z okna. Kolem chodí děti a pejskaři,“ popsala situaci Jana Králová z Loun a na začátku prosince poslala městu podnět k řešení. „Výskyt potkanů v tomto místě jsem řešil s pracovníky města už několikrát. Nějaké práce byly provedeny, místo bylo zasypáno zeminou, ale v současnosti tam jsou díry znovu. Prosím o pokračování likvidace,“ napsal radnici svou připomínku také Jiří Czyž.

Problém v lokalitě se často opakuje

Město Louny nechá v místě provést další ochrannou deratizaci, uvedla Iveta Jungová z odboru správy majetku Městského úřadu Louny. „Děkujeme občanům za podněty. Problém na uvedeném místě se pořád opakuje. Deratizaci jsme tam letos dělali už několikrát. Teď ji necháme v nejbližší době v této lokalitě provést znovu. Vyzvali jsme i společnost Severočeské vodovody a kanalizace, aby udělala celoplošnou deratizaci ve své kanalizační síti na území celého města Louny,“ upřesnila Iveta Jungová. Situace kolem výskytu potkanů by se podle ní mohla uklidnit s nadcházejícím příchodem zimy.

Mírné zimy svědčí hlodavcům

V posledních letech jsou ale zimy mírné a jen málokdy teploty klesnou pod nulu. A právě to potkanům i dalším hlodavcům svědčí. Stejně jako potkani se díky minulé mírné zimě bez mrazivých dní letos přemnožili hraboši a v řadě regionů včetně Žatecka a Podbořanska pak měli katastrofální vliv na úrodu zemědělských plodin. „Zimy jsou mírné, hlodavci nepomrznou a dál se množí. Například u potkanů zplodí jeden pár jen za jediný rok až sedmdesát mláďat,“ popsal Jiří Blažek z firmy, která se zabývá problematikou potkanů.

V ČR jsou desítky milionů potkanů

V celé ČR podle odhadů odborníků žije v současnosti několik desítek milionů potkanů. Na jednoho člověka připadá čtyři až pět těchto hlodavců. Libují si hlavně ve větších městech, kde jsou kanalizační sítě. Lidé se snaží jejich stav omezit, protože přenášejí nebezpečné nemoci.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)