Hlavní prioritou je zlepšení zdravotnictví ve městě, chceme ale řešit i potíže s nedostatkem bytů a parkování, říká místostarosta Milan Rychtařík, lídr hnutí ANO v Lounech

Louny – Milan Rychtařík (50) se v komunální politice pohybuje už řadu let, je aktivním členem hnutí ANO, v Lounech zastává funkci místostarosty a je také členem zastupitelstva Ústeckého kraje, kde se věnuje hlavně otázkám zdravotní péče a její dostupnosti pro lidi v regionu. Významnou roli hrál například v době opakujících se epidemických vln Covid-19, kdy pomáhal organizovat systém očkování pro obyvatele v celém Ústeckém kraji včetně Lounska.

V nadcházejících komunálních volbách bude znovu kandidovat na členství v zastupitelstvu města Loun. Kandidátku hnutí ANO v Lounech vede jako její lídr.

Jaké máte priority pro další rozvoj v Lounech?

Naše společná kandidátka hnutí ANO a nezávislých kandidátů v Lounech má priorit samozřejmě více, z nich asi nejdůležitější je postarat se o zlepšení zdravotní péče v Lounech, v současnosti je nedostatečná. Nejenže nám chybí nemocnice, ale máme i kritický nedostatek dětských lékařů, praktických lékařů, ale i ambulantních specialistů a zubařů. Konkrétně u pediatrů je situace velmi vážná, řada dětských lékařů je takřka v důchodovém věku a pro Louny to bude v krátké budoucnosti velký problém.

Jak se z toho dostat? Máte vymyšlené nějaké kroky?

Začneme aktivně jednat se studenty posledních ročníků lékařských fakult a budeme je v dobrém slova smyslu „lákat“ do Loun. Nabídneme jim přednostně městské byty a finanční stipendijní programy, které je budou motivovat. Podpoříme je také finančně z rozpočtu města, aby měli prostředky na vybudování ordinací, a pomůžeme jim v rozjezdu jejich lékařské praxe. To samé chceme i u ambulantních specialistů, ale i zubařů. Louny budou brzy ve velmi dobrém dopravním spojení s Prahou a já jsem přesvědčen, vzhledem k vysokým a v podstatě dnes nedostupným cenám bytů v Praze, že se Louny stanou pro lékaře velmi zajímavou a vyhledávanou lokalitou pro bydlení. Na jejich pobídkách pro ně a přilákání do města chceme spolupracovat i s krajem a zdravotními pojišťovnami.

Jaké jsou další problémy v Lounech, do kterých byste se chtěli pustit? Nejde samozřejmě jen o zdravotnictví…

Ano, je to třeba dlouhodobý nedostatek bytů, na tom bychom chtěli zapracovat ve spolupráci třeba s bankami a developery, dále nedostatek parkovacích míst, kde bychom jako první možnost řešení chtěli nechat vybudovat první dvě záchytná parkoviště, která uleví sídlištím, ale i centru města. Jedno by bylo v lokalitě Louny-západ a druhé v oblasti Louny-jihovýchod. Dalšími prioritami jsou třeba údržba a výsadba nové zeleně v Lounech, udržování čistoty ve městě a podobně. Témat pro rozvoj města máme velmi mnoho.

Plánujete udělat něco i pro zlepšení prostředí v Lounech, vytvoření hezčích míst k vycházkám nebo zlepšení nabídky pro trávení volného času obyvatel?

Ano, samozřejmě. Tady bych mohl zmínit třeba plány na „zvelebení“ okolí řeky Ohře. Tato řeka je náš poklad a měli bychom k ní tak přistupovat. Už v roce 2019 jsme naplnili náš nápad a umístili první grillpoint na břehu Ohře v Parku TGM. V tomto projektu budeme dále pokračovat, protože řada lidí nemá zahrádku a příležitost jít si posedět ke grilu do pěkného prostředí u řeky ráda využívá. Dále chceme v parku TGM vybudovat větší plovoucí molo. Tam by si lidé, jak obyvatelé, tak turisté, mohli vypůjčit šlapadla, lodičky, ale i paddle boardy. Obecně se chceme zaměřit na vylepšení a větší rozsah volnočasových aktivit a řeku Ohři k tomu maximálně využít.

Vy osobně ve vedení města jste působil už v nynějším končícím volebním období. Jsou za vámi nějaké věci, které se i nepovedly?

Samozřejmě nějaké problémy jsou vždy a v každém městě a ani my nejsme výjimkou. Avšak věřím, že letošní komunální volby nakonec vytvoří koalici, která povede Louny do dalších let k rozvoji a prosperitě. Pokud jde o to minulé období, nevím o ničem, co by se nám lidem ve vedení radnice vyloženě nepovedlo, ale samozřejmě vnímám mnoho věcí, které je potřeba zlepšit. Snad jen okrajově bych zmínil problémy kolem řízení organizace Lounská správa plaveckých areálů, kde jsme nakonec jako město museli odvolat bývalou ředitelku. Odvolání tehdy iniciovalo právě naše hnutí ANO. Dnes LSPA funguje už lépe a myslím si, že i občané města rádi navštěvují nový plavecký bazén v Lounech. Louny jsou podle mého názoru jedním z nejhezčích měst v kraji a povinností nás politiků je, aby město vzkvétalo a prosperovalo. Nakonec to potvrzuje i naše volební motto: Louny, město pro lepší budoucnost.

Děkuji za rozhovor. (PR)

(na snímcích: Milan Rychtařík při kampani v Lounech. Foto archiv místostarosty a hnutí ANO)