Krásná kaple v Postoloprtech bude mít nový oltář a lavice. Do práce se pustí odborní restaurátoři

Postoloprty – Za jeden milion korun nechá město Postoloprty opravit interiérové prvky v památce na hřbitově – monumentální kapli z konce 19. století. Konkrétně půjde o renovaci oltáře a starožitných lavic pod dohledem odborných restaurátorů. V červnu o tom rozhodlo zastupitelstvo města a radnice krátce předtím již vybrala i odbornou firmu, která práce v kapli provede.

Firma opravila i světoznámý třebechovický betlém

Rada města rovněž v červnu potvrdila rozhodnutí výběrové komise pro veřejnou zakázku a určila, že zhotovitelem bude firma Restaurátorské ateliéry Bárta, sídlící ve východočeských Hořicích. Firma se specializuje na odbornou renovaci historických a uměleckých předmětů, v minulosti kromě dalších věcí opravila například více než sto let starý unikátní známý sedmimetrový betlém v Třebechovicích pod Orebem, který má přes dva tisíce vyřezávaných dílů. I on patří mezi národní kulturní památky.

Kaple je chráněna jako památka od roku 1958

Práce v kapli v Postoloprtech by se mohly rozjet přibližně od podzimu. Kaple je v severní části hřbitova, postavena byla v roce 1888 a o rok později vysvěcena. Je to neorenesanční stavba, československý stát ji zařadil mezi chráněné kulturní památky v roce 1958. Kaple je pro veřejnost zatím běžně nepřístupná, otvírá se jen při občasných příležitostech, ale uvažuje se o možnosti nabídnout pro zájemce variantu nahlédnutí například přes mříž, uvedl starosta Postoloprt Zdeněk Pištora na dotaz jednoho ze zastupitelů. Město o této možnosti bude dál jednat s památkáři, dodal.

Zastupitelé schválili i dar města na obnovu soch na kostele na náměstí

Zastupitelé v červnu schválili příspěvek města také na vylepšení další významné památky ve městě. Město poskytne ze svého rozpočtu 50 tisíc korun na obnovu soch na budově kostela Panny Marie na Mírovém náměstí. Peníze radnice pošle jako dar římskokatolické církvi – farnosti Postoloprty.

(na snímku nahoře: hřbitovní kaple v Postoloprtech. Foto Mapy.cz – Skejušan Púčik)

ČTĚTE TAKÉ: Na náměstí v Postoloprtech mají být opraveny dvě sochy. Farnost žádá město o příspěvek

ČTĚTE TAKÉ: Zámek je náš! Stovky lidí využily pozvání města a přišly si prohlédnout památku v Postoloprtech, kterou město koupilo

ČTĚTE TAKÉ: Promrzlý papoušek seděl na větvi u Ohře. Pomáhali mu lidé z Postoloprt i z druhého konce republiky