Na náměstí v Postoloprtech mají být opraveny dvě sochy. Farnost žádá město o příspěvek 200 tisíc. Rozhodovat bude celé zastupitelstvo

Postoloprty – V Postoloprtech město do svého majetku předloni koupilo zchátralý barokní zámek pocházející z počátku 17. století a v prohlášení zastupitelů se zavázalo k jeho postupné nutné opravě za stamiliony korun a teď se ve městě chystá rekonstrukce uměleckých součástí další významné barokní památky v sousedství: je to barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie na Mírovém náměstí, na němž by se měly restaurovat dvě sochy. Kostel vznikl o zhruba 150 let později než uvedený zámek. V jeho případě ovšem majitelem není město, ale římskokatolická církev.

Názory na poskytnutí příspěvku se různí už nyní

Farnost v Postoloprtech nyní již město požádala i o možnost příspěvku na obnovu obou soch, kterou povedou odborní restaurátoři. Šlo o částku 200 tisíc korun, upřesnil na dotaz naší redakce Karel Srbecký, člen rady města Postoloprt. O věci budou rozhodovat členové zastupitelstva a názory na poskytnutí příspěvku jsou různé. „Je to důležitá památka a významná součást náměstí. Takže já bych určitě doporučoval nějakou částkou církvi přispět. Ale názory na tuto věc nejsou jednotné, a tak jsme se v radě města domluvili, že žádost necháme projednat v zastupitelstvu,“ uvedl starosta Postoloprt Zdeněk Pištora. „Já osobně jsem spíš proti, obávám se určitých precedentů, že pak bude chtít od města dostávat peníze na různé opravy svého majetku mnoho dalších soukromých vlastníků a subjektů. Ale uvidíme, rozhodne celé zastupitelstvo,“ doplnil Karel Srbecký.

Na zámku se jako první velký krok chystá rekonstrukce střechy

Sousední zámek město koupilo po zhruba ročním vyjednávání s předchozími vlastníky v říjnu 2021, z hlediska dlouhodobého významu to bylo jedno z nejdůležitějších a z pohledu veřejnosti i médií také jedno z nejsledovanějších rozhodnutí v historii města. Cena byla dohodnuta na částku přibližně 13 milionů korun. Nyní se po etapách připravuje postupná záchrana a rekonstrukce památky. V nejbližších letech má proběhnout rekonstrukce střechy rozlehlé trojkřídlé budovy. Náklady se odhadují na několik desítek milionů, v současnosti se k této opravě bude vytvářet projektová dokumentace a město na tuto zakázku vypíše výběrové řízení. „To by mělo být vypsáno ještě v průběhu letošního jara,“ vysvětlil na dotaz naší redakce starosta.

Připravuje se oprava kaple na hřbitově i křížku u Strkovic

Město se zároveň věnuje i opravám drobnějších kulturních a církevních památek v okolí. Například v průběhu března rada města schválila podmínky pro chystanou budoucí opravu lavic a oltáře pod vedením odborných restaurátorů ve hřbitovní kapli v Postoloprtech a také například pomníčku s křížkem u Strkovic.

(na snímku nahoře: náměstí v Postoloprtech se svou dominantou – kostelem Panny Marie, na němž se chystá renovace dvou soch. Foto Městský úřad Postoloprty)

ČTĚTE TAKÉ: Zámek je náš! Stovky lidí využily pozvání města a přišly si prohlédnout památku v Postoloprtech

ČTĚTE TAKÉ: Definitivní potvrzení: město Postoloprty bude novým vlastníkem zámku. Starosta už podepsal kupní smlouvu

ČTĚTE TAKÉ: Kauza zchátralého zámku v Postoloprtech: město dostalo nabídku koupit památku za 13 milionů