Pražská ulice se znovu zavírá, v krátké době už potřetí. Na řidiče čekají dlouhé objížďky, u autobusů se ruší některé zastávky

Žatec – Pražská ulice v Žatci, hlavní výjezd z města směrem na Bezděkov, Trnovany, Lipenec a Louny nebo také Dobříčany a Liběšice, bude od tohoto týdne znovu kompletně uzavřena v obou směrech. Uzavírka bude dlouhá, potrvá až do poloviny července. Pro řidiče to bude znamenat dlouhé objížďky přes řadu jiných vesnic v okolí. Pro lidi, kteří cestují autobusem mezi městem a obcemi v okolí, například školáky nebo seniory a další, se také zruší některé zastávky a rovněž se změní trasy jejich spojů.

Uzavírka začíná ve čtvrtek 1. června

Uzavírka začne platit tento týden ve čtvrtek (1. června) a skončí 16. července. Důvodem je rekonstrukce Pražské ulice, která trvá už déle než rok a dělá se na několik etap. Součástí je kompletní oprava vodovodní a kanalizační sítě, kvůli níž je nutné ulici „rozkopat“ a na nějakou dobu vždy uzavřít. Pražská ulice byla zavřená už loni přes půl roku, znovu se pak situace opakovala letos v březnu a dubnu a další z etap je na řadě právě teď. Za opravu Pražské ulice město zaplatí kolem 40 milionů korun.

Hlavní objížďka vede přes Rybňany a Staňkovice

Jak budou objížďky vedeny? Hlavní objízdnou trasu město naplánovalo po druhém břehu Ohře. Objížďka při příjezdu do Žatce bude vyznačená už od oblasti u Drahomyšle a Trnovan, řidiči pak přejedou řeku přes most v Zálužicích a dál pojedou do Žatce přes Rybňany, Tvršice a Staňkovice. Stejné to bude i z druhé strany při výjezdu z města. Lidé, kteří bydlí například v Liběšicích, Dobříčanech a dalších obcích v této oblasti, mohou využít také objízdnou trasu kolem teplárny v Perči a dále přes Holedeč a Veletice.

Autobusová zastávka u hřbitova bude „mimo provoz“

„Po této trase přes Holedeč budou objízdnou trasou vedeny některé autobusové linky, například do Kounova a Pnětluk. Některé jiné budou mít zase objížďku přes Staňkovice,“ informoval Petr Nevyhoštěný z odboru dopravy Krajského úřadu Ústeckého kraje. Ve všech linkových autobusových spojích bude v uvedeném období zcela zrušena zastávka „Žatec – u hřbitova“. U některých spojů bude zrušena i zastávka „Žatec – Trnovany“, doplnil.

Lidé z Bezděkova budou mít výjimku a možnost kratší objížďky přes armádní pozemky

Nejdelší objížďka – a hlavně skoro každý den – by v této situaci čekala na obyvatele Bezděkova, místní části Žatce, který je v podstatě už jednou z jeho okrajových čtvrtí, ze Žatce do něj jezdí i MHD a aktuálně tam žije zhruba kolem 400 lidí. Jeho obyvatelé většinou jezdí do města denně – děti do škol, dospělí do práce či na nákupy a podobně, ale teď by si museli „zajíždět“ asi deset kilometrů přes Trnovany a Staňkovice. Město jim však dohodlo výjimku při jednání s Armádou ČR, která dala svolení k využití vojenských pozemků ve vymezeném čase k určenému účelu náhradní dopravy pro lidi z Bezděkova a také Trnovan. „Jednali jsme s armádou o tom asi dva měsíce, nakonec se podařilo dojít k dohodě,“ informoval již na konci dubna starosta Žatce Radim Laibl.

Provoz budou hlídat strážníci i vojenská policie

Objízdná trasa pro lidi z Bezděkova tak povede kolem areálu kasáren a vojenského klubu K-500 po komunikacích, které jinak nejsou přístupné veřejnosti. Vojáci ve spolupráci s městem rozmístí příslušné směrovky a další dopravní značení a na provoz na trase budou čas od času dohlížet jak strážníci městské policie, tak i příslušníci vojenské policie. „Tato výjimka bude platit jen pro lidi z Bezděkova, Trnovan a dále také pro řidiče autobusů MHD na trase do Bezděkova,“ vysvětlil Tomáš Kassal, tiskový pracovník žatecké radnice.

(na snímku nahoře: zavřená Pražská ulice při příjezdu od Loun a Trnovan letos v dubnu. Teď se bude situace opakovat na měsíc a půl, zavřený však bude úsek blíže ke kasárnám. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Pražská ulice je znovu zavřená. Objížďky potrvají ještě řadu měsíců, později se výrazně dotknou hlavně lidí v Bezděkově

ČTĚTE TAKÉ: Nový supermarket Norma u kasáren v Žatci: samotná stavba začne zřejmě na podzim, říká šéf

ČTĚTE TAKÉ: Dobrý den, tady je místní část Žatce. V šesti vesnicích zřejmě přibudou nové cedule u vjezdu