Vedení města chce bojovat za udržení pošty v ulici 17. listopadu. Schůzka proběhne na konci dubna

Louny – Vedení města Loun „chce bojovat“ za udržení pobočky České pošty v ulici 17. listopadu, kterou státní podnik spolu s dalšími plánuje od léta zrušit. Radnice chce, aby pošta záměr na zrušení této pobočky ještě přehodnotila, a není vyloučeno, že město případně nabídne poště i určitou možnost, že by se mohlo podílet na provozu. Jednání mezi oběma stranami proběhne ke konci dubna, informoval na dotaz naší redakce starosta Loun Milan Rychtařík.

Husovku necháme být, ale za 17. listopadu chceme bojovat

„Jedna ze současných menších poboček pošty v Lounech se má rušit v Husově ulici a druhá v ulici 17. listopadu. Malou pobočku v Husovce necháme být, protože jen asi o sto metrů dál, v nákupním centru po bývalém kulturním domě, bude stejně již brzy sídlit nově přestěhovaná hlavní budova pošty v Lounech. Za další pobočku v ulici 17. listopadu však chceme bojovat a chceme ji udržet v provozu, protože ta je na vzdálenějším sídlišti, kde žije hodně seniorů, a ti by měli velký problém s chozením na poštu daleko,“ vysvětlil na dotaz naší redakce Milan Rychtařík.

Schůzka proběhne 25. dubna v Lounech

Známý už je také termín jednání mezi představiteli města a České pošty. Schůzka proběhne 25. dubna v Lounech, zástupci managementu pošty přijedou na radnici za starostou. „U jednání bude se mnou pravděpodobně také místostarosta a možná i nějací další členové vedení města,“ uvedl Milan Rychtařík. „Pobočku chceme v každém případě udržet a v hlavě mám teď variantu, že město by se mohlo na jejím provozu nějakým způsobem i podílet, třeba menším finančním příspěvkem. Ale to je zatím jen ve fázi nápadu – tuto myšlenku by muselo schválit zastupitelstvo města,“ sdělil jednu ze zajímavostí starosta. Zastupitelstvo v Lounech bude mít nejbližší schůzi nyní 17. dubna.

Pošta chce zrušit 300 poboček v celé ČR, mezi nimi dvě v Lounech a jednu v Žatci

Státní podnik Česká pošta oznámil svůj záměr zrušit v celé ČR 300 svých poboček, což je asi desetina z jejich současného počtu. V okrese Louny se to týká dvou uvedených pošt v Lounech a také pošty v přízemí „věžáku“ v Podměstí v Žatci. Pošta svůj záměr oznámila 31. března a starostové Loun i Žatce prakticky ještě týž den vydali prohlášení, ve kterých s rušením poboček ve svých městech nesouhlasí. Stejný krok udělalo více než sto starostů z celé ČR, kteří chtějí záměr pošty ještě zvrátit a pobočky ve svých městech či obcích udržet. „Jednání o rušených pobočkách se bude týkat celkem 113 starostů. Některé schůzky se už i uskutečnily,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan pro web iRozhlas.cz. Ke starostům v některých regionech se k vyjednávání přidávají i hejtmani krajů.

Ztráta státního podniku: skoro dvě miliardy

Pošta spolu se zrušením poboček, k němuž má dojít od 1. července, plánuje i propustit zhruba 1600 svých současných zaměstnanců. Důvodem jsou ekonomické ztráty státního podniku, které chce pošta změnami zmírnit. Ztráta při hospodaření České pošty loni činila 1,75 miliardy korun a oproti předchozímu roku se více než zdvojnásobila, informovala ČTK.

(ilustrační foto nahoře: jedna z menších poboček České pošty. Foto Česká pošta)

ČTĚTE TAKÉ: Pošta od léta zruší 300 poboček. Dvě zaniknou v Lounech a jedna v Žatci. Starostové obou měst chtějí záměr ještě zvrátit