V Žiželicích jsou připraveny náhradní volby. O sedm míst v zastupitelstvu se uchází 36 lidí

Žiželice – V Žiželicích na Žatecku proběhnou tento týden náhradní mimořádné komunální volby, při nichž lidé určí nové členy obecního zastupitelstva. Původní zastupitelstvo obce se rozpadlo loni v prosinci, jen dva a půl měsíce po předchozích řádných komunálních volbách. Tehdy kvůli různým sporům při názorech na řízení obce odstoupili tři ze sedmi zastupitelů, počet zbylých členů klesl pod minimální počet, stanovený zákonem, a v obci musely být vyhlášeny nové volby.

Hlasuje se v sobotu od 7 do 22 hodin

Hlasovacím dnem namísto běžných a obvyklých dvoudenních voleb je nyní jen sobota – 17. června. „Hlasovací hodiny“ jsou ovšem prodlouženy téměř na celý den, lidé mohou přijít odevzdat hlas do volební místnosti od 7 do 22 hodin. Hlasovací místnost je jen jedna, a to budova Obecního úřadu Žiželice.

Kandidují starostka, místostarostka i jejich předchůdkyně

Aktuálně nyní ve volbách v Žiželicích bude kandidovat 36 lidí, kteří mají zájem stát se členy obecního zastupitelstva. V zastupitelstvu je celkem sedm míst. Kandidáti jsou sdruženi ve čtyřech politických uskupeních. Všechna z nich jsou sdružení nezávislých kandidátů s různými názvy, v každém z nich je po devíti kandidátech. Mezi kandidáty jsou jak současná starostka Květa Panská a místostarostka Jaroslava Mangová, tak i předchozí starostka Helena Makuková a předchozí místostarostka Lenka Urbánková. Právě poslední dvě ženy byly mezi zastupitelkami, které z posledního zastupitelstva po volbách odstoupily. Od lidí při hlasování předtím přitom dostaly velký počet hlasů.

Poslední účast v Žiželicích byla 62 %

Náhradní volby budou nyní probíhat celkem v osmi obcích v ČR. Z nich tři jsou v Ústeckém kraji. (Celkem je v celé České republice nyní evidováno zhruba 6250 měst či obcí s vlastní samosprávou, tedy volenými členy zastupitelstva, z nichž pak je jeden vybrán jako starosta daného města či obce, pozn. red.). Původně se měly volby konat rovněž i v Brodci u Loun, kde je dlouhodobý problém sehnat dostatek lidí, kteří by měli zájem pracovat v obecním zastupitelstvu. A tento problém pokračuje i dál, v obci ve stanoveném termínu nikdo nesestavil a nepodal kandidátku, takže volby 17. června se v Brodci konat opět nebudou, stejně jako to bylo už při řádném celostátním termínu voleb loni v září. V Žiželicích při posledních komunálních volbách přišlo hlasovat 210 lidí z celkových 339 zapsaných voličů a volební účast tak tehdy činila 62 %.

(na snímku nahoře: Obecní úřad v Žiželicích – opět z něj bude volební místnost. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: V Žiželicích se rozpadlo zastupitelstvo. Tři členové odstoupili, v obci budou vyhlášeny nové mimořádné volby