Změna v Lounech: „íčko“ má novou vedoucí, město připravuje jeho začlenění rovnou pod městský úřad

Louny – Město Louny připravuje změnu v organizaci svého turistického a informačního centra, sídlícího na náměstí v nárožní budově vedle knihovny. Aktuálně je Městské informační centrum Louny (MIC) samostatná organizační složka, ale vedení radnice prosazuje změnu: MIC by mělo být začleněno rovnou pod některý z odborů radnice. Zastupitelstvo tuto změnu v únoru ještě velmi těsně – o jeden hlas – neschválilo, ale zřejmě se o ní bude hlasovat znovu. „K organizační změně na městském úřadě dojde od dubna,“ potvrdil na dotaz naší redakce Marcel Mihalik, mluvčí Městského úřadu Louny. Reagoval tak i po upozornění, že zastupitelé tento plán zatím neschválili. Doplnil, že některé změny nemusí podléhat rozhodování v zastupitelstvu.

Centrum nyní vede Romana Krameriusová, vedoucí odboru z radnice

Z místa vedoucí MIC odešla ke konci ledna Denisa Hart, která předtím vedla „íčko“ pět let. Aktuálně je na stránkách centra jako vedoucí MIC uvedena Romana Krameriusová, která je zároveň vedoucí ekonomického odboru Městského úřadu Louny. MIC má kromě této vedoucí další tři pracovnice. Pokud by skutečně přešlo během jara rovnou do struktury městského úřadu, zřejmě už by se nevyhlašovalo výběrové řízení na nového vedoucího MIC, protože vedoucím „automaticky“ bude šéf daného odboru radnice. Zatím žádné výběrové řízení vyhlášeno nebylo.

Starosta navrhl zrušit centrum jako samostatnou organizaci

MIC Louny jako samostatná organizační složka vzniklo v roce 2013, tehdy to rovněž schválilo zastupitelstvo. Návrh na zrušení této složky a začlenění agendy MIC a jeho pracovníků pod některý z odborů radnice předložil zastupitelům starosta Loun Milan Rychtařík. „Mělo by to vést k lepšímu fungování infocentra. Město bude mít větší vliv na činnost centra, lepší možnost kontroly, zlepší se spolupráce s ostatními odbory, v budoucnu se očekává i mírná ekonomická úspora díky sjednocení činností, objednávek a podobně,“ uvedl mj. ve svém zdůvodnění starosta.

Zastupitelstvo organizační změnu zatím neschválilo

Zastupitelstvo ovšem návrh na zrušení MIC jako samostatné složky na konci února neschválilo – chyběl k tomu jen jeden hlas. Pro zrušení se vyslovilo 14 zastupitelů, osm jich hlasovalo proti a pět se hlasování zdrželo. Celkem je v Lounech zvoleno 29 zastupitelů, ale na dané schůzi jich bylo přítomno jen 27. Ke schválení čehokoli je potřebná nadpoloviční většina celkového počtu – tedy minimálně 15 zastupitelů. V únoru chyběl k uvedenému záměru jen jeden hlas, a tak je pravděpodobné, že celý bod bude předložen zastupitelům k projednání znovu a že třeba v březnu nebo dalších měsících už by mohl „projít“, jeden hlas se může najít třeba mezi dříve chybějícími politiky, anebo i mezi těmi, kteří se zatím zdrželi hlasování.

Změna se připravuje i v Žatci, pomalu vzniká „staronový“ odbor

Změnu ve své struktuře chystá od jara také Městský úřad Žatec. Radnice chystá znovu zřídit samostatný odbor školství a kultury, který v minulosti již několikrát založila, pak zrušila, pak znovu obnovovala a opět rušila. Nový odbor má vzniknout od května a měl by mít název „odbor školství, kultury a UNESCO“.

ČTĚTE TAKÉ: Polská televize natočila příspěvky, lákající k návštěvě Loun i Žatce

(na snímcích: Městské informační centrum v Lounech ve starší zelené a novější modré „vizáži“. Foto Mapy.cz)