Kaple už podruhé vítala návštěvníky s krásnou novou fasádou. Lidé si chodili pro vánoční světlo

Podbořany, Hlubany – Desítky lidí v Hlubanech u Podbořan přišly na Štědrý den odpoledne do tamní kaple sv. Anny. Skauti tam přinesli Betlémské světlo a lidé si po přátelském popovídání zažehli každý svůj plamínek, aby si ho mohli odnést na svátky do svých domácností. Sváteční setkání v této památce je v Hlubanech už tradicí a letos již podruhé kaple návštěvníky vítala ve své krásné nové sytě červené podobě po loňské opravě fasády.

O kapličku pečují dvě dobrovolnice

Památka na hlubanské návsi je stará více než 200 let, pochází z počátku 19. století. Od roku 2018 o ni pečují dvě dobrovolnice Mirka Farkasová a Zuzana Bechyňová Jiranová. Kapličku čas od času otvírají pro veřejnost při různých svátečních či slavnostních příležitostech, pořádají akce pro děti i dospělé, dokázaly dát také dohromady ve spolupráci s různými nadacemi a mnoha dalšími dobrovolníky i prostředky na její obnovu.

Dárci přispěli na obnovu

Město Podbořany například poskytlo v počáteční fázi grant ve výši 20 tisíc korun, Nadace Via přidala příspěvek přes 30 tisíc, dalších více než deset tisíc korun se podařilo vybrat díky dobročinnému bazaru nebo i díky příspěvkům od jednotlivých drobných dárců. V minulém roce věnoval dar na obnovu kaple také Leo Peterka, podnikatel ve stavebnictví a v současnosti od letošního října i podbořanský zastupitel, který už od dětství žije právě v Hlubanech. Díky jeho příspěvku 160 tisíc korun dostala loni památka zbrusu novou fasádu.

Pěkný symbol naší obce

„Jsme rádi, že kapličku se podařilo obnovit, proměnit a zkrášlit, jsme rádi, že do ní lidé chodí a mají zájem o akce, které v ní probíhají. Kaple je jeden ze symbolů naší obce, jsme rádi, že zase pěkně vypadá a že i díky ní mají lidé v Hlubanech možnost zapojit se do různých aktivit, udržovat sousedský a společenský život,“ uvádějí Mirka Farkasová a Zuzana Bechyňová Jiranová, která v Podbořanech a okolí pořádá další pravidelné aktivity pro děti také v centru Chůvička.

ČTĚTE TAKÉ: Kaplička bude vítat na Štědrý den návštěvníky ve zbrusu nové podobě. Mám to tady rád, říká podnikatel, který pomohl zaplatit její opravu

(na snímcích: setkání na Štědrý den u Betlémského světla v Hlubanech a dole krásná nová podoba loni opravené kaple. Foto Laurencia Helásková)