Padesát let spolupráce se letos slaví s jídlem a motorkami. Jen pivo Louny zaniklo, ale přátelství dvou měst trvá dál

Louny – Podobný počet obyvatel, skoro stejná vzdálenost ke státní hranici, tradiční letní lidové slavnosti, zájem o rozvoj sportu, školství, přírody a životního prostředí v okolí – to vše spojuje města Louny a Zschopau, která už dlouhé roky úspěšně spolupracují jako partneři. Od začátku jejich přátelství, stvrzeného oficiálními dokumenty, uplynulo letos padesát let. Oslavy začaly tento víkend v Lounech a za měsíc budou pokračovat zase v Zschopau. V sobotu i neděli (4. a 5. 6.) se na náměstí v Lounech bavily stovky lidí, a to určitě nikoli jen proto, že výročí partnerské spolupráce bylo spojeno i s velmi chutným občerstvením: v centru Loun totiž zároveň probíhal také festival kulinářských specialit.

Při první smlouvě to bylo ještě Československo a NDR

První smlouva o partnerství a spolupráci mezi městy Louny v tehdejším Československu a Zschopau v tehdejší NDR byla podepsána 4. května 1972. Tenkrát v obou zemích probíhala éra budování socialismu, avšak chuť ke spolupráci a společným aktivitám oběma městům sympaticky zůstala i po změnách politických režimů po roce 1989. Nedlouho po těchto změnách, hned v červnu 1991, se představitelé obou měst přihlásili k pokračování spolupráce i v nových demokratických podmínkách. Louny i Zschopau prostřednictvím svých starostů a dalších politiků „podepsaly“ další smlouvu a přátelství, spolupráce a další společné aktivity přetrvaly dodnes.

Zámecké slavnosti a letos i sto let motorek

V městečku Zschopau pod Krušnými horami v německém Sasku žije kolem 11 tisíc obyvatel. Vzdálenost mezi Louny a Zschopau je přibližně 80 kilometrů. V horách nad městem je lyžařská sjezdovka, město má pěknou historickou část se starobylou architekturou a turistickým lákadlem je také krásně upravený zámek Wildeck (Divoký ostroh). U této památky i v centru městečka pravidelně většinou vždy v srpnu probíhají zámecké slavnosti, jichž se často účastní i zástupci města Loun – jak vyslaní lidé z radnice, tak i další návštěvníci. Je to podobná slavnost jako třeba Letní lounské vábení. A slavit se tentokrát bude v Zschopau také hned na začátku července. V sobotu 9. července totiž bude pokračovat oslava padesáti let partnerství Louny – Zschopau, tentokrát na německé straně, ale významnou roli v programu bude hrát i připomínka další důležité události – zahájení výroby známých motorek MZ. Ty se začaly vyrábět v saském městečku právě před sto lety a to je další pořádný důvod k pěkné lidové slavnosti.

ČTĚTE TAKÉ: Mikulášův chrám, staré domky, Středohoří. Krásný obraz Loun, a přitom jste ve Francii

ČTĚTE TAKÉ: Polská televize natočila příspěvky, lákající k návštěvě Loun i Žatce

ČTĚTE TAKÉ: Byl jsem jediný, kdo ve filmu Zátopka předběhl, směje se Petr ze Žatce. Zahrál si v nejlepším snímku roku o slavném sportovci

(na snímcích: lidé na zámecké slavnosti v německém Zschopau v srpnu 2010. Tehdy byl na místě jak informační stánek města Loun, tak i stánky s pivem z Pivovaru Louny. Pivovar a pivo s touto značkou je dnes už ovšem minulostí, výroba skončila roku 2012. Přátelství mezi Louny a Zschopau však vydrželo a přečkalo už několik významných dějinných změn. Foto Libor Želinský)