Epidemie řádí, počty nakažených rostou. Kdo se chce očkovat, po neděli může využít dvou termínů v Lounech

Louny – Lidé z Loun a okolí, kteří ještě nejsou očkováni a v současné době znovu sílící epidemie by měli zájem o aplikaci vakcíny, mohou využít nadcházející možnosti dvou termínů v Lounech. Po neděli v areálu nemocnice Agel Louny bude probíhat očkování pro veřejnost proti Covid-19. Očkovat se bude v pondělí i v úterý a postup by měl být snadný – k očkování není nutná žádná předchozí registrace ani rezervace.

V pondělí a v úterý vždy odpoledne „po práci“: od 14 do 18 hodin

„Očkování zajistí mobilní očkovací tým zdravotníků působící v celém Ústeckém kraji. V Lounech mohou zájemci přijít do vstupní části nemocnice Agel – tam, kde od března do července bylo lounské očkovací místo s celotýdenním provozem. Teď budou zdravotníci očkovat v pondělí 15. a v úterý 16. listopadu, vždy od 14 do 18 hodin,“ uvedl Milan Rychtařík, místostarosta Loun, který je i členem krajského zastupitelstva a výboru pro zdravotnictví Ústeckého kraje.

Na konci října stáli zájemci frontu na lounském náměstí

Nové dva termíny očkování v Lounech navazují na akci ze závěru října, kdy na náměstí do centra Loun přijel krajský tzv. očkobus. Lidé ve městě tehdy měli o očkování velký zájem, protože epidemie začínala po předchozím letním uklidnění znovu výrazně zesilovat a počty nově nakažených stoupaly. V Lounech na náměstí stáli zájemci přes hodinu ve frontě, zdravotníci za jedno odpoledne aplikovali více než 130 dávek vakcíny. I kvůli velkému zájmu lidí představitelé Loun následně dohodli se zástupci krajského očkovacího týmu další dva termíny pro očkování na polovinu listopadu.

Příští týden obnoví provoz i očkovací místo v Podbořanech

Příští týden kvůli sílící další vlně epidemie a rostoucímu zájmu lidí o vakcinaci obnoví provoz také očkovací místo v Podbořanech, které předtím ve městě pracovalo od dubna do září. Zdravotníci v něm nyní budou očkovat dva dny v týdnu, vždy ve čtvrtek a v pátek. Zájemci o očkování v podbořanském centru se ale musí předem registrovat přes internet. Další očkovací místo pro veřejnost v okrese Louny je na poliklinice v Žatci, které jako jediné od svého otevření v únoru až dosud ještě nepřerušilo ani neukončilo provoz. Pro zájemce je otevřeno čtyři dny v týdnu.

V současnosti ve statistikách přibývá přes 10 tisíc nakažených denně

Epidemie v ČR se nyní vrátila do hodnot, jaké vykazovala letos v únoru a březnu; v těchto dnech každý den přibývá více než deset tisíc nově nakažených lidí denně. V létě, když se situace na pár měsíců uklidnila, jich bylo i méně než sto za den. Ukončené očkování (nejméně dvě dávky) má v ČR aktuálně více než šest milionů lidí, což je kolem 60 % populace. Očkování přitom nebrání dalšímu přenášení viru, pokud s ním daný člověk přijde do kontaktu, ale mělo by očkovanému člověku zaručit, že pokud se nakazí, nebude mít těžký průběh nemoci a nemusí se bát ani hospitalizace, ani úmrtí.

Stoupá i počet nakažených klientů v lounském domově pro seniory

V okrese Louny je v současnosti řada školních tříd v karanténě, virus se vyskytl zatím celkem ve 14 školských zařízeních. Ve třídách, které nebyly zasaženy, však výuka normálně pokračuje. O celoplošném zavírání škol v současnosti dosluhující vláda podle svých vyjádření zatím neuvažuje. Přibylo také pozitivně testovaných klientů v Domově seniorů v Lounech. Před týdnem byl jeden, v současnosti už jich je pět. „Zřídili jsme pro ně samostatné oddělení s izolací, nyní na něm přebývá pět našich klientů. Až budou mít výsledek testu negativní, opět se vrátí do svých původních pokojů,“ uvedla ředitelka domova Jana Černá. V domově aktuálně platí zákaz návštěv. Minulý rok touhle dobou při loňské podzimní vlně v domově pomáhali s péčí o seniory vojáci, protože řada pečovatelů chyběla právě kvůli své nákaze.

(snímek nahoře: lidé čekají ve frontě na očkování letos v říjnu na lounském náměstí. Foto Milan Rychtařík)

ČTĚTE TAKÉ: Očkovací centrum v Podbořanech po dvou měsících znovu obnoví činnost – od 18. listopadu

ČTĚTE TAKÉ: Epidemie sílí a s tím stoupá i zájem lidí o očkování. V Lounech stáli lidé přes hodinu na náměstí ve frontě

ČTĚTE TAKÉ: Okres Louny se aktuálně přehoupl nad hranici 300 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Ve školách začne testování