Překvapení v Žiželicích: zastupitelé neumožnili pokračovat starostce, která dostala nejvíc hlasů ve volbách. Část lidí protestuje

Žiželice – V Žiželicích u Žatce zvolili zastupitelé do čela obce novou starostku a novou místostarostku. Tato změna je ovšem pro mnoho lidí překvapivá, zejména pak to, že v čele obce nedostala možnost pokračovat dosavadní starostka Helena Makuková, která při komunálních volbách dostala od lidí výrazně nejvíce preferenčních hlasů a jejíž sdružení volby vyhrálo se ziskem skoro 45 % hlasů. Do zastupitelstva obce se ovšem dostala celkem tři politická sdružení a druhá a třetí skupina v pořadí se mezi sebou domluvily na společném postupu proti vítězi voleb.

Druhé a třetí sdružení dokážou vítěze přehlasovat

Volby v Žiželicích vyhrálo uskupení Společně pro rozvoj obcí v čele s dosavadní starostkou Helenou Makukovou a v zastupitelstvu, které má sedm členů, získalo tři místa. Další dvě skupiny s názvy Za rozumné investice a Pro okrášlení a rovnoprávnost obcí získaly 30 % a 25 % hlasů a v zastupitelstvu shodně po dvou místech. Protože se ale jejich kandidáti domluvili na vzájemné spolupráci, dají dohromady společně celkem čtyři hlasy a jsou schopni vítěze voleb „přehlasovat“. Přesně to se také i stalo.

Novou starostkou je Květa Panská, místostarostkou Jaroslava Mangová

Novou starostkou Žiželic zastupitelé na své ustavující schůzi tento týden čtyřmi hlasy zvolili Květu Panskou (59) ze sdružení Za rozumné investice, novou místostarostkou se stala Jaroslava Mangová (47) ze sdružení Pro okrášlení a rovnoprávnost obcí. Uvedená dvě sdružení vzájemnou dohodou vyřadila ze hry vítěze komunálních voleb, což se řadě lidí v obci nelíbí. Odpůrci tohoto řešení dokonce založili na sociální síti stránku s názvem Květa Panská není moje starostka. Tam požadují nové volby, celou záležitost označují za politický podvod a uvádějí, že chtějí vrátit do své obce slušnost a férové postupy.

Bývalá starostka dostala 104 preferenčních hlasů, v obci hlasovalo 210 lidí

Dosavadní starostka Helena Makuková (49) dostala od lidí při komunálních volbách 104 preferenční hlasy, Lenka Urbánková (44), která spolu s ní v jejím týmu byla místostarostkou, obdržela 90 preferenčních hlasů. Nově zvolená starostka Květa Panská od obyvatel při volbách dostala 68 hlasů a nová místostarostka Jaroslava Mangová 56 hlasů. V Žiželicích podle údajů ČSÚ ze serveru volby.cz přišlo ke komunálním volbám hlasovat celkem 210 lidí. Vítězové komunálních voleb z hlediska prosté matematiky jak v procentech, tak v absolutních číslech jsou celkem jasní, ale ve vedení obce na ně místo nezbylo.

Problémy v žiželickém zastupitelstvu se táhnou už několik let, nedávno byly i mimořádné volby

Není to přitom poprvé, kdy komunální politiku v Žiželicích komplikují složité vztahy mezi jednotlivými aktéry i zastupiteli. Například v lednu 2019 jen pár měsíců po předchozích tehdejších komunálních volbách se zastupitelstvo rozpadlo kvůli sporům a postupnému odstoupení větší části členů, takže v obci musely být vyhlášeny nové, mimořádné volby. Ty proběhly v červnu 2019 a právě po nich převzala vedení obce jako starostka Helena Makuková. Květa Panská, která předtím působila na obecním úřadě jako účetní, si už také jednou působení v roli starostky vyzkoušela, a to právě po volbách v roce 2018, ale zhruba po dvou měsících z funkce odstoupila.

(ilustrační foto nahoře: obecní úřad a volební místnost v Žiželicích při jednom z hlasování v minulých letech. Foto Libor Želinský)