Okres Louny se přehoupl nad hranici 300 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Ve školách by mělo začít testování

Louny – V okrese Louny během tohoto týdne znovu stoupl počet lidí, nakažených virem Covid-19. Poměr nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, což používají hygienici jako jedno z měřítek situace, přesáhl hranici 300. Ještě v pondělí toto číslo bylo 200. Tzv. sedmidenní incidence 300 nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel je zároveň hranicí, při níž se v daných regionech začínají zavádět různá plošná bezpečnostní opatření; v současné době to bude například testování dětí ve školách.

Okres je na tom nyní nejhůř v rámci Ústeckého kraje

„Okres Louny je na tom v současnosti nejhůře z hlediska tohoto přepočtu ze všech sedmi okresů Ústeckého kraje. Aktuálně za posledních sedm dní máme 303,4 nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. V rámci celého Ústeckého kraje je toto číslo jen 138 případů na 100 tisíc obyvatel,“ informoval starosta Loun Pavel Janda. Údaje jsou k pátku 29. října.

Školáci se po pár dnech volna vrátí do tříd a ukáže se další vývoj

Z reálných čísel bez dalších přepočtů vyplývá, že v okrese Louny (který má kolem 86 tisíc obyvatel, pozn. red.) za posledních sedm dní zdravotníci při testech zjistili mezi lidmi 262 nových výskytů Covid-19. Před týdnem za stejné předchozí období bylo nově nakažených 147. „V okrese Louny se koronavirus vyskytl v řadě škol. Zatím jsou potvrzeny případy ze čtrnácti školských zařízení, více než dvě desítky tříd jsou v karanténě. Doufali jsme, že šíření viru se sníží díky týdenní pauze ve školách v souvislosti s podzimními prázdninami a někde i ředitelským volnem,“ sdělil starosta. Další vývoj situace ve školách se nyní ukáže hned po víkendu, kdy se mají žáci a studenti vrátit k výuce.

Od hranice 300 případů platí nutnost testování ve školách, ale proces má zpoždění

Okresů v ČR, kde je aktuální sedmidenní incidence vyšší než 300 případů na 100 tisíc obyvatel, je nyní 26, uvedl v sobotu server Seznam Zprávy. Podle platných pravidel hygieniků by se v nich mělo po překročení této hranice (kromě dalších opatření) co nejdříve rozjet plošné testování dětí, přicházejících k výuce do školních budov. Jenže fakticky se bude v pondělí testovat pouze v osmi okresech. Epidemie se v současné své další vlně totiž rozjíždí tak rychle, že na ni státní orgány nestačí reagovat. „O zahájení testování školáků v osmi okresech od 1. listopadu se rozhodlo na základě dat z minulé neděle. Tempo nákazy ale mezitím předběhlo všechny i nejvíce pesimistické scénáře, a ještě než testování v prvních osmi regionech vůbec začne, podmínku pro jeho zahájení nyní už splňuje dalších 18 okresů,“ uvádějí Seznam Zprávy. Celkem je v České republice 76 okresů (jde o všechny regiony mimo Prahu, pro ni platí jiné členění, pozn. red.)

Celostátní školní testování skončilo na začátku září

Děti ve školách v celé ČR byly plošně testovány po obnovení výuky po předchozích vlnách epidemie letos v květnu a červnu a potom znovu na počátku září, když začal nový školní rok. Tehdy ale byl Covid-19 v klidové fázi, epidemie byla v útlumu, nakažených bylo jen velmi málo, a proto se od plošného testování upustilo. Nyní to vypadá na jeho brzký návrat.

Přibyl i počet nakažených v Domově pro seniory Louny

V porovnání s pondělkem přibyly také nově zjištěné případy Covid-19 v Domově pro seniory v Lounech, kde minulý rok v listopadu pomáhali s péčí o klienty i vojáci, povolaní z Jindřichova Hradce. Přijeli pomoci kvůli tehdejší koronavirové krizi a velké nákaze mezi pracovníky i obyvateli domova. „V současnosti evidujeme v domově seniorů jednoho klienta a tři pracovníky s pozitivním výsledkem testu na covid,“ potvrdil starosta Pavel Janda. V ostatních domovech seniorů v okrese Louny – tedy v Žatci, Podbořanech a Vroutku – zatím v současné vlně v říjnu 2021 žádný případ výskytu Covid-19 ještě zjištěn nebyl. Při minulých vlnách se tyto domovy také potýkaly se značným počtem nakažených a například v Podbořanech i Vroutku loni pomáhali rovněž vojáci.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Dvacet tříd v karanténě, školka v Chlumčanech komplet zavřená. V okrese Louny je teď nejvyšší výskyt Covid-19 v rámci celého Ústeckého kraje

ČTĚTE TAKÉ: Vojáci pomohli už v Podbořanech, teď nastoupí také k seniorům do Loun

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Dosud jsem neznala nikoho, kdo je Covid – pozitivní. A najednou jsem to já, popisuje tajemnice ze Žatce