Evakuaci českých občanů z Afghánistánu zvládla naše země dobře, říká poslanec Pavel Růžička. Vývoj v zemi musí mezinárodní síly stále dobře hlídat

Postoloprty, ČR – Pavel Růžička z Postoloprt (51), poslanec Parlamentu ČR za hnutí ANO, v minulosti více než dvacet let sloužil v Armádě ČR. Jako voják byl i na čtyřech zahraničních misích, dvakrát v Iráku a dvakrát v Kosovu. Není tedy divu, že v Poslanecké sněmovně pracuje ve Výboru pro bezpečnost nebo Výboru pro obranu. Jako odborník s bohatými zkušenostmi se často věnuje tématům souvisejícím s armádou, obranou a bezpečností naší země.

O prázdninách se zdramatizovala situace

V létě se vyhrotila situace v Afghánistánu, kde postupně převzalo moc islámské hnutí Tálibán, používající radikální metody. Přišlo to zrovna v době, kdy po dvaceti letech se z této země začala stahovat vojska NATO, jejichž příslušníci tam dohlíželi na situaci. Součástí mezinárodních sil byli i čeští vojáci. Ti byli staženi ze země už na konci června, tento krok byl plánovaný delší dobu. Situace v Afghánistánu se pak ale dramatizovala hlavně v červenci a srpnu. V zemi ještě zůstávali další čeští občané a bylo třeba je evakuovat. I v těchto záležitostech se angažoval poslanec Pavel Růžička. K tématu se také jako odborník několikrát vyjadřoval v médiích.

Čeští vojáci odvedli v Afghánistánu dobrou práci

„Čeští vojáci v Afghánistánu odvedli dobrou práci. Teď se ze země po dvaceti letech stahují západní vojska. Dvacet let se tam rozpínání násilných ideologií a radikalismu dařilo držet pod kontrolou a zastavit, ale teď se zvedla stavidla. Úkolem NATO a tím i naší země dál je, abychom rozpínání násilí a samozřejmě i terorismu zabránili. V jejich zřízení, které si obyvatelé přímo tam vybrali, jejich kmenové svazy, jim asi přímo teď u nich nikdo bránit nebude, když to tak chtějí. Ale nesmějí tím obtěžovat ostatní státy, které žijí klidným způsobem. A to musíme pohlídat,“ uvedl Pavel Růžička (na snímcích) v rozhovoru v podcastu pro Security Magazín už na konci července.

Vláda zvládla evakuaci dobře. Poslanec jednal i s ministrem

O pár týdnů později uvedl pro Českou televizi, že vláda zvládla dobře evakuaci našich občanů z Afghánistánu. „Určité potíže dělal chaos na letišti, panika, někteří dobrovolníci, kteří pomáhali českým vojákům při práci, při situaci kolem transportu zmatkovali. Ale celkově vláda, ministerstvo obrany i ministerstvo zahraničí zvládly krizovou situaci perfektně a české občany přivezla letadla v pořádku,“ pochválil poslanec. Výbor pro obranu, jehož členem je i Pavel Růžička, jednal o nutné evakuaci českých občanů s ministrem obrany Lubomírem Metnarem 19. srpna. Brzy byla evakuace ukončena a proběhla úspěšně, vláda to zvládla dobře, hodnotil Pavel Růžička pro Českou televizi.

Vojáci se stáhli už na konci června, ale bylo nutné postarat se například o diplomaty

Čeští vojáci se z Afghánistánu stáhli už na konci června, tento krok byl plánovaný delší dobu. Od roku 2002 se jich tam na misích vystřídalo přibližně 12 tisíc. Čtrnáct vojáků během této služby zahynulo. Po vyhrocení situace v Afghánistánu během léta Česká republika v srpnu evakuovala další své občany ze země – například diplomaty nebo příslušníky vojenské policie, kteří hlídali jejich budovy. Češi umožnili i evakuaci 170 dobrovolníkům z Afghánistánu, kteří dříve pomáhali české armádě při jejích cílech na misi. (PR)

(Foto: archiv Pavla Růžičky a politické hnutí ANO 2011. S poslancem Pavlem Růžičkou z Postoloprt jsme připravili sérii pěti článků s regionálními i celostátními tématy, čtenáři je budou nacházet na našich stránkách postupně na přelomu září a října, pozn. red.)