Dvacet tříd v karanténě, školka v Chlumčanech komplet zavřená. V okrese Louny je teď nejvyšší výskyt Covid-19 v rámci celého Ústeckého kraje

Lounsko – Na Lounsku se po několikaměsíční pauze znovu výrazně zhoršila situace kolem Covid-19. Za posledních sedm dní přibylo v okrese více než 150 nakažených lidí. Do karantény muselo jít více než dvacet tříd ve školách a školkách, jedna mateřská škola je uzavřena kompletně celá. Pozitivní test na Covid-19 měli v minulých dnech také dva zaměstnanci Domova pro seniory Louny a i oni jsou v karanténě.

Školka v Chlumčanech je zavřená už týden

„Aktuální data ukazují, že v okrese Louny za posledních sedm dní je 201 nových případů výskytu Covid-19 v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Okres Louny vykazuje v posledních dvou týdnech nejvyšší počet nakažených v rámci celého Ústeckého kraje,“ upřesnil na dotaz naší redakce Michal Ovšonka z Městského úřadu Louny. Velká ohniska výskytu jsou podle něj nyní mezi dětmi a pracovníky ve školách. Kompletně uzavřena je podle něj nyní už od minulého týdne celá Mateřská škola Chlumčany, karanténa by tam měla skončit dnes (25.10.), pokud nebude zjištěn další výskyt viru.

V Lounech platí karanténa pro 11 tříd ve všech základních školách

„V samotných Lounech je jinak aktuálně v karanténě 11 školních tříd. Ty jsou prakticky ve všech základních školách ve městě, v každé škole je číslo různé, vždy jedna až pět tříd. Z mateřských škol má karanténu jen jedna třída, a to ve Speciální MŠ,“ upřesnil Michal Ovšonka.

Město doporučilo vyhlásit ředitelské volno, všechny školy jsou tak zavřené na celý tento týden

V celém okrese Louny je podle něj v karanténě nyní celkem 21 tříd v jedenácti školách. Jedna ze tříd je také například v sousedních Postoloprtech. Nejnověji byla karanténa vyhlášena v pondělí 25. října v ZŠ v Panenském Týnci, tam přibyly hned dvě třídy. Vedení města Loun a bezpečnostní rada v závěru minulého týdne doporučily ředitelům základních škol v Lounech, aby vyhlásili ředitelské volno na tento týden na pondělí a na úterý, čehož prakticky všechny školy využily. Lounské školy tak i díky státnímu svátku a podzimním prázdninám zůstávají zavřené celý tento týden, děti nebudou tolik v kontaktu a i to by mělo přispět k omezení možnosti pro šíření viru.

Nakaženi jsou i dva pracovníci Domova pro seniory

Nákaza se minulý týden objevila také u dvou pracovníků Domova pro seniory Louny, kde minulý rok v listopadu, při největší koronavirové krizi, pomáhali s péči o seniory i vojáci. V současnosti vedení domova zpřísnilo pravidla pro návštěvy, u vstupu se například měří teplota, každý musí mít potvrzení o testu nebo očkování. Přímo mezi klienty domova však zatím nákaza není, návštěvy jsou stále povoleny.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)