Lávka pro pěší u železničního mostu v Lounech se bude znovu opravovat. Práce začnou v létě

Louny – Před třemi roky byla lávka pro pěší přes Ohři v Lounech, vedoucí souběžně se železničním mostem v oblasti ulic Pod Cukrovarem a Na Losech, čtyři měsíce zavřená kvůli havarijnímu stavu a nutné opravě a letos to vypadá, že se podobná situace bude opakovat. Město aktuálně hledá firmu, která by zajistila odbornou opravu lávky. Přesný termín není ještě určen úplně do detailů, podle nynějších představ radnice by však oprava měla proběhnout někdy v období mezi květnem a zářím.

Až firma převezme stavbu, oprava má trvat maximálně dva měsíce

Vyplývá to z dokumentace spojené s veřejnou zakázkou, kterou lounská radnice vypsala tento týden. Práce na lávce by měly proběhnout v termínu mezi květnem a zářím. Přesné zahájení bude záležet i na tom, zda se městu rychle podaří najít zhotovitelskou firmu. „Jednou z podmínek města je, že doba realizace opravy a všech prací na lávce nepřekročí 60 kalendářních dnů od data předání staveniště,“ upřesnila Petra Kotková, vedoucí odboru správy majetku Městského úřadu Louny. Firmy, které by měly zájem o zakázku města, se nyní mohou hlásit lounské radnici.

Před třemi roky proběhla menší oprava za 800 tisíc korun

V roce 2021 byla lávka zavřená od ledna do dubna. Bylo to kvůli prevenci rizikových situací a zajištění bezpečnosti; odborníci totiž v závěru předchozího roku zjistili při prohlídce, že lávka je ve zhoršeném technickém stavu. Od zimy se čekalo na jarní oteplení a na lávce pak hned po příchodu vhodného počasí proběhly jen menší nejnutnější opravy. I tak náklady činily kolem 800 tisíc korun. V polovině jara 2021 byla lávka pro chodce a cyklisty znovu otevřena. S naplánovanou větší rekonstrukcí se město tehdy rozhodlo ještě počkat na to, až ministerstvo vypíše dotační titul v programu pro opravy mostů, aby nemuselo město Louny celé náklady platit jen ze své pokladny. Odhad nákladů podle tehdy připraveného projektu zněl kolem čtyř milionů korun.

Na lávce se nyní i zvýší zábradlí

Jaké práce na lávce se tedy letos budou dělat? Celá ocelová konstrukce dostane nový nátěr. Budou také sanovány všechny betonové plochy. Na celé lávce bude zvýšeno zábradlí, vyplývá z dokumentace k připravované opravě.

(na snímku nahoře: lávka pro pěší přes Ohři v Lounech. Nahoře jezdí vlaky ve směru na Dobroměřice a Most a dole vede souběžná cesta přes řeku pro chodce. Lidé ji využívají například k procházkám do přírody, k chození s kočárky nebo také často k cestě do zahrádkářské kolonie na druhém břehu. Foto Mapy.cz)

ČTĚTE TAKÉ: Město zavřelo lávku přes Ohři. Na jaře má proběhnout jen menší nutná oprava. S velkou rekonstrukcí se čeká na peníze

ČTĚTE TAKÉ: Lávka přes Ohři v parku u výstaviště se opravovala před devíti lety. A už je znovu ve zhoršeném stavu

ČTĚTE TAKÉ: Přes lávku u výstaviště už nebude možné jezdit na kole. Cyklisté ho budou muset vést