Opravdu tady neparkujte, plocha je nutná pro požární vozidla. Na Jihu se chystá výměna dopravních značek

Žatec – Ve vnitroblocích mezi paneláky na žateckém sídlišti Jih se budou měnit dopravní značky. K zásahu dojde už během letošního jara. Jde o vnitrobloky v ulicích s názvy Jabloňová, Javorová, Lípová a Růžová. V lokalitě se už dlouhé roky opakují problémy s tím, že na úzkých komunikacích před vchody do panelových domů stojí osobní auta, jejichž řidiči nenašli jiné místo kvůli zaplněné kapacitě na parkovištích a parkovacích plochách v nejbližším okolí. Jenže před vchody stojí v nepovolené zóně a blokují tím místo potřebné pro příjezd požárních vozidel při případné kritické situaci a nutném rychlém zásahu.

Přestupky v oblasti se řeší téměř denně

„Městská policie v současnosti prakticky téměř denně řeší přestupky v těchto vnitroblocích se řidiči nebo majiteli vozidel, která parkují za dopravní značkou zakazující vjezd a upozorňující na nutnost zachování prostoru pro požární vozidla. Od řidičů zároveň dochází k vymýšlení různých výmluv nebo k poukazování na to, že nechápou dopravní značení,“ popsal v dokumentaci Jiří Dobruský, vedoucí odboru dopravně správních agend Městského úřadu Žatec.

Město nechá změnit značky i dodatkové tabulky, aby vše bylo jasnější

Město Žatec proto navrhlo vyměnit dopravní značky v uvedených lokalitách, tak aby byly srozumitelnější a více zdůraznily význam celého dopravního opatření. Změny se týkají hlavně tzv. dodatkových tabulek s nápisy. Z původní současné varianty budou odstraněny nápisy „Mimo dopravní obsluhu“ nebo „Dopravní obsluze vjezd povolen“, umístěné u značky se zákazem vjezdu. Tabulka s textem „Nástupní plocha požárních vozidel“ zůstane zachována a nově k ní přibude ještě sdělení „Platí na celé ploše za dopravní značkou“. Původní značka zákaz vjezdu bude odstraněna a místo ní na plochu půjdou značky zákaz stání. K navrženým změnám vydala svůj souhlas letos v polovině března také i Policie ČR, dopravní inspektorát Louny.

Řidiči složitě hledají místo k parkování, jedno nové parkoviště by mělo pomoci již letos

Lokalita Jih je největší sídliště v Žatci, paneláky vznikly v 80. letech a na sídlišti žije kolem šesti tisíc lidí. Problémy s parkováním v úzkých asfaltových cestách před vchody do domů se táhnou už roky. Pramení ovšem i z toho, že na Jihu je dlouhodobě problém s malým počtem parkovišť a parkovacích míst v poměru k celkovému počtu domácností a jejich aut. Plochy určené jako „oficiální“ parkoviště mezi paneláky jsou přeplněné a řidičům se často stává, hlavně při pozdějším odpoledním či večerním příjezdu domů, že nemají kam zaparkovat svůj vůz. Mnohá auta proto často i stojí spontánně na okraji sídliště „v poli“ směrem k Perči. Tento problém by se měl částečně zmírnit i díky tomu, že město plánuje v oblasti ulice Stavbařů už letos nechat postavit nové parkoviště s investicí za zhruba sedm milionů korun, kde vznikne téměř 100 nových míst pro osobní auta.

(na snímku nahoře: chystané změny na žateckém Jihu, jak je znázornil v dokumentaci odbor dopravně správních agend. Foto Městský úřad Žatec)

ČTĚTE TAKÉ: Při stavbě padnou i tři stromy v okolí. Křižovatka u Tesca se začne měnit na ovál

ČTĚTE TAKÉ: Krásný, modrý, moderní: nad řeku v Žatci se po roce příprav vyhoupl zbrusu nový železniční most

ČTĚTE TAKÉ: Žatec má tři nové ulice, zastupitelé už jim schválili jména. Celkem má město přes 150 ulic