Při stavbě padnou i tři stromy v okolí. Křižovatka se začne měnit na ovál

Žatec – Okružní křižovatka ve tvaru nikoli kruhu, ale podlouhlé elipsy, nebo také jiným výrazem oválu – tak bude vypadat nová podoba frekventovaného dopravního místa na jižním okraji Žatce u čerpací stanice Orlen (donedávna to byla Benzina, pozn. red.) a obchodního centra Tesco, kde se stýkají hlavní silnice Plzeň – Žatec – Most a Husova ulice, jeden z hlavních tahů vyjíždějících z města. Stavba začne už v příštích měsících, z „oválu“ křižovatky bude po dokončení vycházet pro řidiče pět možných výjezdů do pěti směrů. Krajský úřad v Ústí nad Labem nyní na začátku září vydal rozhodnutí o umístění stavby k chystané přeměně křižovatky.

Rozhodnutí je prodlouženo, platí pět let

Územní rozhodnutí obvykle platí dva roky a během této doby musí být stavba realizována, jinak rozhodnutí „propadne“ a investor by následně musel na úřadech o celé řízení se stavebním záměrem žádat znovu. V tomto případě na žádost Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD), které se chystá uvedenou křižovatku přestavět, Krajský úřad Ústeckého kraje rovnou stanovil platnost územního rozhodnutí na pět let, protože ŘSD předpokládá, že příprava stavby, vypořádání smluvních vztahů i následně stavba samotná budou „časově náročné“, jak se uvádí v dokumentaci krajského úřadu k této věci. Rozhodnutí o umístění stavby platí od letošního 1. září.

Kácet se budou tři topoly

Nový „ovál“ bude dlouhý necelých 100 metrů a široký zhruba 50 metrů. Podél nově provedené okružní křižovatky povedou v některých částech i nově vybudované chodníky pro pěší – podobně jako je to například kolem části „kruháku“ u Kauflandu rovněž na hlavní „plzeňské“ silnici. Při stavbě bude nutné pokácet i tři stromy v blízkém okolí, jsou to tři topoly černé, vyplývá dále z dokumentace.

Cílem je zvýšení bezpečnosti

O povolení záměru přestavět křižovatku oficiálně požádalo ŘSD letos v červnu. ŘSD nyní bude hledat zhotovitele, tedy stavební firmu, které svěří svou zakázku. Její přesná cena bude vyčíslena až po veřejné soutěži – výběrovém řízení, z nějž vzejde uvedená pověřená stavební firma. Křižovatka leží na obchvatu Žatce a vede přes ni hlavní silniční tah Plzeň – Žatec – Most – Ústí. Místem denně projede kolem deseti tisíc vozidel, další stovky aut se připojují při výjezdu ze Žatce z Husovy ulice. Město a ŘSD se už zhruba posledních pět let dohadovaly o možnostech zvýšení bezpečnosti na této křižovatce, postupně přibyly například stožáry s lepším osvětlením, rozšíření vozovky, odbočovací pruh, snížení maximální povolené rychlosti na hlavní komunikaci na 70 km/h. Přestavba na systém s kruhovým objezdem bude dalším velmi významným krokem.

(na snímku nahoře je současná podoba křižovatky v Žatci při příjezdu od města z Husovy ulice. Dole je zjednodušený náčrt budoucí podoby „oválu“. Červeně jsou vyznačeny nově vybudované komunikace, naopak současné cesty, na plánku „vyšrafované“, se po dokončení stavby zruší. Foto Mapy.cz a ŘSD)