Po neděli začne oprava stezky u Ohře v Lounech, do konce září má být hotovo

Louny – Zhruba půlkilometrová cesta pro pěší procházky na pravém břehu Ohře v Lounech, dříve koncipovaná i jako „naučná stezka“, avšak v současnosti značně poškozená a zanedbaná, se začne proměňovat. Vede v úseku zhruba od Jiráskových mlýnů k loutkovému divadlu v těsné blízkosti řeky. Nad ní ve svahu směrem k náměstí a hlavnímu centru města je potom ještě jedna vydlážděná souběžná cesta pro pěší: ta má i své oficiální jméno ulice Pod Šancemi a je určená jen pro pěší a cyklisty.

Velká voda na stezce řádila dva roky po sobě

Stezku pod svahem těsně vedle břehu nechalo už dříve město „obložit“ dřevěnými kůly, trochu ji srovnat a zpevnit, jenže tato trasa občas doplácí právě na blízkost řeky, protože ji čas od času poničí opakující se „velká voda“, tedy zvýšený stav vody v Ohři. Stalo se tak například při záplavách v roce 2011 a potom 2013. Voda tehdy část kůlů podemlela nebo „vyrvala“, strhla i některé kusy ochranného zábradlí. Na některých místech došlo i k sesuvu půdy a vodní živel v místě vytvořil potenciálně nebezpečné situace.

Vstup jen na vlastní nebezpečí

Město Louny na určitou dobu stezku z bezpečnostních důvodů pak úplně uzavřelo, později po malých nejnutnějších úpravách ji osadilo výstražnými tabulemi, že vstup a pohyb v místech je pro každého na vlastní nebezpečí. Nyní by se měla situace trochu změnit a stezka se má výrazně proměnit k lepšímu.

Opravy začnou nyní v září, město zaplatí zhruba 800 tisíc

Práce začnou nyní hned po neděli. „Úpravy stezky začnou v týdnu od 4. září a oprava celého místa má být hotova zhruba do konce září,“ informovala v pátek Zlata Náglová z Městského úřadu Louny. „Odborná firma odstraní staré poškozené zábradlí a dřevěné kůly, zpevní svah pomocí dalších nových kulatin, rozšíří obtížně průchodná místa,“ popsala Zlata Náglová. Za obnovu stezky, kterou kromě velké vody občas ničí i vandalové, město zaplatí přibližně 800 tisíc korun.

ČTĚTE TAKÉ: Matrace, krabice, střepy. Nepořádek z lounského bunkru u řeky putoval do sběrného dvora, vozík musel jet opakovaně

ČTĚTE TAKÉ: Skoro milion korun každý rok. Škody po vandalech musí platit města Louny i Žatec většinou ze svých rozpočtů

ČTĚTE TAKÉ: Z díry vylézají potkani. Lidé z Loun upozornili na problém u Barokního špitálu

(na snímcích: zarostlá stezka u Ohře, stav letos v létě. Dole je její podoba v roce 2008, ještě před poškozením při povodních. Zhruba nějak tak by stezka měla znovu vypadat po nynějších opravách, které by měly být hotovy do konce září. Foto Městský úřad Louny a Věra Zavadilová)