Matrace, krabice, střepy. Nepořádek z lounského bunkru putoval do sběrného dvora, vozík musel jet opakovaně
Louny – Matrace a papírové krabice sloužící jako lůžka bezdomovců a dále také několik velkých igelitových pytlů naplněných lahvemi, střepy, plechovkami a dalším drobnějším odpadem – přesně to se ukrývalo v bunkru ležícím ve svahu na pravém břehu řeky Ohře pod stezkou Pod Šancemi v Lounech. Nakonec všechen odpad zaplnil hned několikrát celý jeden přívěsný vozík. „Brigádníci“ z Muzea Na Kočičáku v Chomutově, kteří se o lounské bunkry starají, ho připojili za auto a odvezli na sběrný dvůr.
Klobouk dolů, kluci!
Úklid lounského bunkru proběhl nyní v prosinci. Podílelo se na něm několik pomocníků z chomutovského spolku, kteří podobným způsobem zajišťují údržbu a rozvoj také u objektů bývalého pohraničního opevnění na Chomutovsku a jinde v Krušných horách a severozápadních Čechách. Jejich snahu ocenili i lidé z Loun. „Klobouk dolů, kluci! Že se naše město za takový nepořádek nestydí,“ napsala pro ně pochvalu na sociální síti například Petra Fleková, učitelka z Loun.
Chomutovský spolek se o lounské bunkry stará od roku 2019
Muzeum československého opevnění Na Kočičáku Chomutov, jak z ní přesný název organizace, se o tři bunkry na březích řeky Ohře v Lounech stará od roku 2019. Město Louny jim je svěřilo do pronájmu zatím na deset let. Přátelé vojenské historie z chomutovského sdružení od té doby bunkry už několikrát vyčistili a uklidili, objektům namalovali kamufláž, tedy maskovací nátěr, podle zdrojů, které ukazují, jak „řopíky“ vypadaly v minulosti. Občas při různých příležitostech je také otvírají k nahlédnutí pro veřejnost. Členové spolku vytvořili u bunkrů v Lounech také naučnou stezku s informačními tabulemi a ve spolupráci s městem vydali rovněž knížku – populárně vlastivědnou a historickou publikaci o pohraničním opevnění v Lounech. Podobné aktivity vyvíjejí i v dalších regionech. Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller letos rovněž v prosinci udělil chomutovskému sdružení čestné uznání za společenskou odpovědnost. Zástupci cenu převzali na začátku prosince při malé slavnosti na krajském úřadě.
ČTĚTE TAKÉ: Bunkry v Lounech se dostanou i do knížky. Město přispělo na její vydání
(na snímcích: prosincový úklid bunkru Pod Šancemi v Lounech. Foto Muzeum Na Kočičáku Chomutov)