Vyhozené stromky nemusí končit jen u popelnic. Skanzen nabízí zábavu, může z nich být i kvedlačka

Louny – Svátky pro tuto „sezonu“ definitivně skončily a v ulicích Loun i Žatce začal tento týden, v pondělí 8. 1., obvyklý svoz vyhozených vánočních stromků. Většina lidí se jich ze svých domácností zbaví tak, že je prostě jednoduše postaví k popelnicím nebo kontejnerům a svozová firma se už o ně dál postará. Stromky pak obvykle končí v drtičkách a jsou přeměněny na štěpku, dál se nejčastěji využijí jako palivo, nebo také přírodní „hnojivo“.

Zimní oheň zahřeje v sobotu odpoledne

Pokud však chcete letos v souvislosti se stromkem, který už ukončil vánoční „službu“, zkusit nějakou změnu a třeba i něco zajímavého zažít, můžete se s ním namísto vyhození k popelnicím v sobotu vydat do Archeologického skanzenu v Březně u Loun. Skanzen a Oblastní muzeum Louny tam pořádají setkání s názvem Zimní oheň – pálení vánočních stromků. „Sejdeme se v sobotu 13. ledna v době od 13 do 15 hodin v areálu skanzenu. Těšíme se na všechny návštěvníky,“ vzkazují pořadatelé. Skanzen je jinak pro veřejnost v lednu a v únoru uzavřený, ale pro tuto akci udělá výjimku, a tak lidé mohou zažít zajímavé zimní odpoledne.

Ze stromku může být kvedlačka i do moderní kuchyně

„Pokud jste už zrušili vánoční výzdobu, nebo se na to ještě chystáte, ale je vám líto stromek jen tak vyhodit, přijeďte s ním k nám, vezměte klidně i děti a celou rodinu. Ve skanzenu uděláme velký zimní oheň, části stromků je možné spálit, ze špiček vám ukážeme jejich zajímavé další využití, můžete si například vyrobit pěknou pravěkou kvedlačku vhodnou i do moderní kuchyně,“ popsali některé zajímavosti pořadatelé. V areálu bude možné se zahřát například i při opékání buřtů nebo jiných pochoutek. Setkání začne v sobotu ve 13 hodin.

(ilustrační foto nahoře: vánoční stromky vyhozené po svátcích z domácností nejčastěji končí venku u kontejnerů. Skanzen u Loun teď nabízí trochu jinou možnost jejich likvidace, spojenou s dalším využitím i se zábavným odpolednem. Foto Městský úřad Opava)