Mašínové a dramatická 50. léta. Nový film Bratři uvede nyní kino v Podbořanech

Podbořany – Byli to hrdinové, bojující proti komunistickému režimu a za ideály svobody, anebo chladnokrevní vrahové, kteří k prosazení svých záměrů neváhali brutálně zabíjet i běžné lidi, jež při cestě potkali – včetně i těch, kteří s komunistickou mocí a režimem neměli prakticky nic společného? Příběh bratří Mašínů, spojený s jejich dramatickým útěkem z komunistického Československa přes tehdejší NDR do Západního Berlína, a hodnocení jejich činů dodnes rozděluje českou společnost. Událostem z pochmurných 50. let se věnuje nový český film Bratři. Nyní ho budou moci vidět zájemci v kině v Podbořanech – kulturní dům na náměstí ho uvede v úterý 9. ledna.

Tvůrci připravovali film přes deset let

Film natočil režisér Tomáš Mašín, který je vzdáleným příbuzným obou bratrů. Scénář napsal Marek Epstein. V hlavních rolích hrají Jan Nedbal, Oskar Hes nebo také Tatiana Dyková coby matka obou dospělých synů. Příprava a tvorba filmu trvala déle než deset let. „Obtížně jsme na něj sháněli peníze od producentů, také jsme několikrát obměňovali a jednou i přepisovali celý scénář,“ popsal režisér loni v září složité momenty při vzniku filmu pro web iRozhlas.cz.

V Podbořanech se promítá v úterý od 19.30 hodin

Film měl premiéru loni v říjnu. Za Českou republiku byl na začátku podzimu původně nominován i jako uchazeč na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film, ale do užšího výběru se pak nedostal – americká filmová akademie si v prosinci vybrala jako kandidáty patnáct jiných filmů z jiných zemí. U tuzemského publika má ovšem nový film celkem vysoké hodnocení – na webu Česko-Slovenská filmová databáze (CSFD.cz) posbíral za zhruba dva měsíce po uvedení od diváků 72 %, což ho řadí mezi úspěšné a dobře hodnocené filmy. Kino v Podbořanech bude film Bratři promítat v úterý 9. ledna od 19.30 hodin.

Krvavé střety byly v Československu i v NDR

Bratři Mašínové založili odbojovou protikomunistickou skupinu v roce 1949, spolu s nimi v ní byli ještě další tři muži. V září 1951 postupně přepadli dvě služebny SNB, chtěli si v nich ukrást zbraně pro svou činnost. V Chlumci nad Cidlinou jednoho policistu zastřelili, v Čelákovicích druhého podřízli, i když byl spoutaný, popisuje Wikipedie. O rok později přepadli na Kutnohorsku vůz převážející výplaty pro jeden z podniků a při potyčce zastřelili muže, který pracoval jako účetní. O další rok později, v říjnu 1953, se skupina rozhodla k útěku z komunistického bloku do Západního Berlína. Na území NDR se uprchlíci dostali do přímých střetů s příslušníky tamní policie. Celkem kvůli tomu zahynulo sedm východoněmeckých policistů – čtyři z nich byli zastřeleni přímo kulkami od bratrů Mašínů a další tři byli zřejmě oběťmi nešťastně odražených kulek z vlastních řad při pronásledování a velké přestřelce při policejním zásahu. Oběma bratrům Mašínům se nakonec podařilo i přes všechny dramatické okolnosti skutečně dostat do Západního Berlína, stejně tak i Milanu Paumerovi, dalšímu členovi jejich skupiny. Zbylí dva společníci byli v NDR zadrženi a později v Československu odsouzeni a popraveni.

Bratři se dostali až do USA

Bratři Mašínové pak přesídlili do USA a přihlásili se do tamní armády s tím, že chtějí bojovat proti komunistům ve své zemi a ve východní Evropě. Žádný takový boj se už ale nekonal, oba muži pak po pěti letech z armády zase vystoupili a v USA začali podnikat.

(na snímku nahoře: z natáčení filmu Bratři. Foto Zuzana Panská – CinemArt)

ČTĚTE TAKÉ: Byl jsem jediný, kdo ve filmu Zátopka předběhl, směje se Petr ze Žatce. Zahrál si v nejlepším snímku roku o slavném sportovci

ČTĚTE TAKÉ: Pár telefonátů a pak už mě pustili, vypráví fotografka z Podbořan. Jedna z mála, kdo nafotil vojáky ve vznikajícím slavném příběhu Na západní frontě klid

ČTĚTE TAKÉ: Sympaťák Stanislav Majer: narodil se v Lounech, bydlel v Hříškově, pracoval jako truhlář a číšník. Teď je z něj skvělý herec