U jezu a sportovní haly se rozjedou výkopové práce. Od prosince už bude svítit 17 nových lamp

Žatec – Po neděli začnou výkopové práce u oblíbené vycházkové cesty a cyklostezky na pravém břehu Ohře v Žatci, v úseku zhruba mezi restaurací Chaloupka a sportovní halou TJ Sever. V lokalitě začne odborná firma zavádět nové lampy s veřejným osvětlením. Pracovat se bude například i na menším parkovišti mezi sportovní halou a dopravním hřištěm a možnost parkování tam bude určitou dobu omezena.

Práce budou probíhat přibližně od 9. října do 30. listopadu

Vyplývá to z veřejné vyhlášky, kterou tento týden vydal odbor dopravně správních agend Městského úřadu Žatec. Omezení v celé uvedené lokalitě budou platit od 9. října do 30. listopadu. V tomto období budou probíhat výkopové práce, zavádění kabelů, vztyčování nových lamp a další související činnosti. Lidé při pohybu po cyklostezce a v jejím okolí musí dbát na zvýšenou opatrnost.

Nových lamp se světly bude sedmnáct

Ve zhruba půlkilometrovém úseku na břehu Ohře mezi Chaloupkou, jezem a sportovní halou firma instaluje sedmnáct nových lamp s veřejným osvětlením. V oblasti až dosud žádné osvětlení nebylo, přitom je to oblíbená lokalita k procházkám, sportování, krmení ptáků s dětmi. Na podzim a v zimě, kdy se brzy stmívá, je tam však pohyb ve tmě problematický. Teď by se to mělo zlepšit a nové lampy mají začít svítit hned od letošního prosince.

Náklady činí necelý milion

Náklady na zavedení osvětlení v tomto úseku činí zhruba 900 tisíc korun. Dvě třetiny z toho zaplatí město Žatec a na zbylou třetinu dostane příspěvek od ministerstva vnitra v rámci dotačního programu pro prevenci kriminality.

V příštích letech se počítá s osvětlením i dalších úseků na břehu řeky

Pro příští roky se radnice postupně chystá vybudovat osvětlení také na dalších částech cyklostezky a procházkové cesty u Ohře, včetně i úseků na protilehlém břehu, vzdálenějším od města. Úsek mezi „uhelnými sklady“ ve Stroupečské ulici a tréninkovým fotbalovým hřištěm „za lávkou“ na levém břehu Ohře měří zhruba kilometr a předběžný rozpočet na osvětlení město určilo na dva miliony korun. Město má v plánu nechat „osvětlit“ i cyklostezku vedoucí od Husitského náměstí po pravém břehu řeky až zhruba k mostu u STK a hlavního nádraží. Tam se předběžné náklady odhadují na 1,5 milionu.

(na snímku nahoře: cyklostezka a cesta pro pěší s lavičkami na břehu Ohře nad jezem v Žatci. Po neděli tam začnou výkopové práce, v místě přibude nové osvětlení. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Oblíbená cesta na břehu Ohře v Žatci bude bezpečnější. Úsek u jezu doplní nové osvětlení

ČTĚTE TAKÉ: Z Chaloupky se znovu stala fotbalová restaurace. Má nového šéfa a po krátké pauze je nyní už opět otevřena

ČTĚTE TAKÉ: Na cestě k řece v Žatci už slouží lidem nové zábradlí. Pomůže proti uklouznutí hlavně v zimě a vymysleli ho sami obyvatelé města