OBRAZEM: Pomlázky, kraslice, ale i pionýři v šátcích. Muzeum v Lounech připravilo k Velikonocům zajímavou výstavu

Louny – Velikonoční trhy na náměstích, jarmarky s kulturními programy na nádvořích zámků, putování s dětmi za svátečními zajíčky, na všechny tyhle oblíbené události můžeme letos zapomenout. Veřejné akce jsou zrušené, kulturní instituce zavřené, v platnosti podle posledních informací dokonce i o Velikonocích zůstane zákaz návštěv a cestování mimo domovské okresy, i když původně měl trvat jen první tři týdny v březnu.

Skvělá výstava: vstup je bezplatný a nemusíte ani nikam chodit

Pro většinu tradičních pořadatelů v regionu jako by nadcházející svátky jara kvůli aktuálnímu „lockdownu“ ani neexistovaly, na svých stránkách o nich nemají ani zmínku. Jedna výjimka se ale přece jen najde. Oblastní muzeum v Lounech připravilo pro všechny zájemce výstavu Velikonoce na dobových pohlednicích. Její návštěva je velmi jednoduchá: stačí mít jen počítač a internet a prohlédnout si ji můžete kdykoli, třeba klidně už hned teď, i když velikonoční svátky jsou až za týden.

Stovka pohlednic ze sbírek muzea v Kladně

Součástí on-line výstavy je přibližně stovka pohlednic, které si lidé posílali s přáním všeho dobrého k Velikonocům v různých obdobích historie. Vystavené pohlednice jsou ze sbírek Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně. Na pohledech jsou motivy s pomlázkami, vajíčky, beránky, lidmi při venkovských tradicích, náboženskými scénami, ale i třeba pionýry v šátcích. „Když nemohou návštěvníci k nám, snažíme se přijít s výstavou my k nim – alespoň virtuálně,“ uvedli pořadatelé z lounského muzea.

Některé ze zajímavých pohlednic si můžete prohlédnout dole pod článkem. Kdo chce vidět výstavu komplet celou, najde ji ZDE na stránkách muzea.

(na snímcích: dobové velikonoční pohlednice, zdroj: Oblastní muzeum Louny)

ČTĚTE TAKÉ: Holubi, Černobyl, Fruta, vše je připravené. Chybějí jen návštěvníci. Nouzový stav trvá už třetinu roku

ČTĚTE TAKÉ: Z divadla do supermarketu. Lidé z kulturní branže si přivydělávají na brigádách

ČTĚTE TAKÉ: Musíme postavit ještě tři sta sáhů a půl střevíce. Povodňová hráz v Oboře se budovala dva roky. Vydržela dodnes