Jaro, teplo, slunce. A další dobré zprávy pro obyvatele domovů pro seniory: obnovují se návštěvy i možnost posezení venku

Louny, Žatec, Podbořany – S příchodem pěkného teplého jarního počasí se výrazně zlepšila i situace v domovech seniorů na Lounsku, Žatecku a Podbořansku. Všichni obyvatelé už jsou nyní prakticky bez nákazy, domovy po delší době zákazů chystají znovu povolit návštěvy, klienti si od dubna budou moci také už užívat možnost posezení na sluníčku a na čerstvém vzduchu na zahradách v domovech.

Louny: od pondělí 29. března

„Návštěvy obnovíme od pondělí 29. března. Všichni naši klienti jsou v pořádku a bez covidu. Připravíme hned také posezení na zahradě, už se těšíme na pěkné počasí a sluníčko,“ uvedla Jana Černá, ředitelka Domova pro seniory Louny. Na zahradě budou moci při dobrém počasí posedět jak sami obyvatelé domova v době mimo čas návštěv, tak i společně s příbuznými během návštěvy.

Žatec: návštěvy zřejmě od 1. dubna

V Domově pro seniory v Žatci počítají s obnovením možnosti návštěv také od příštího týdne, přibližně to bude od 1. dubna, uvedl ředitel domova Petr Antoni. „Máme to propočítané v souvislosti s očkováním našich klientů. Šestnáctého března dostali druhou dávku vakcíny a dva týdny po ní má u všech očkovaných nastoupit už plná imunita proti viru Covid-19. Pak obnovíme návštěvy v domově a očkovaní klienti budou moci vyjít na kratší vycházky i mimo objekt domova. Předpokládáme tyto změny přibližně od 1. dubna,“ upřesnil ředitel. Všichni klienti v Žatci jsou podle aktuálních testů rovněž bez výskytu covidu. „Těšil mě i vysoký zájem všech o dobrovolné očkování. Očkovat se nechalo téměř 100 % našich obyvatel,“ uvedl Petr Antoni.

Podbořany: předpoklad kolem 20. dubna

Podobně dobré zprávy přicházejí i z Podbořan. V tamním Domově pro seniory momentálně rovněž nikdo neměl pozitivní test na Covid-19. Klienti čekají na druhou dávku očkovací látky, dostanou ji ale až v týdnu po Velikonocích, kolem 6. dubna. Potom se bude dva týdny čekat na nástup plné imunity a až potom domov uvolní současná opatření. „V první řadě obnovíme návštěvy a očkovaní lidé budou mít i možnost krátkých vycházek mimo objekt domova. Předpokládáme, že to bude možné kolem 20. dubna,“ upřesnil ředitel podbořanského domova Kamil Hajný.

Ve Vroutku se pracovníci i klienti uzdravují, vojáci už odjeli

I ve Vroutku u Podbořan, kde v únoru byl větší počet nakažených klientů i pracovníků a s péčí o seniory přijeli pomáhat vojáci, se už situace stabilizovala. „Vojáci už odjeli v polovině března, moc jim děkujeme za pomoc. Nemocní zaměstnanci se uzdravili a většina se již vrátila do práce a pečuje o naše obyvatele. Těm už také skončila nařízená izolace, nové případy nákazy nemáme. Přesto ještě pro jistotu raději necháváme v platnosti na nějakou dobu zákaz návštěv, ale život v domově se o malý kousek zase přiblížil do normálu,“ uvedla ředitelka Domova pro seniory Vroutek Markéta Sosnová.

(na snímku nahoře: klienti na zahradě domova v Lounech loni v létě. Na oblíbené posezení venku i obnovení návštěv se mohou těšit už zase od příštího týdne. Foto: Domov pro seniory Louny)

ČTĚTE TAKÉ: Další domov seniorů bojuje s nákazou. Vojáci teď pomáhají ve Vroutku

ČTĚTE TAKÉ: Obrat k lepšímu: senioři v Lounech i v Žatci dostali první očkovací dávky

ČTĚTE TAKÉ: Karanténa skončila, za dědy a babičkami už zase mohou chodit návštěvy. O svátcích to nešlo