U bunkru na břehu Ohře v Lounech přibyla nová informační tabule. Popisuje, jak se Češi chtěli bránit

Louny – K bunkru na břehu Ohře na výstavišti v Lounech, který připomíná historii opevnění naší země vybudovaného při ohrožení před druhou světovou válkou, přibyla nová informační tabule pro návštěvníky a lidi na procházkách. Členové chomutovského sdružení Na Kočičáku, kteří provozují Muzeum československého opevnění a pečují i o bunkry v Lounech, tam naučnou tabuli se zajímavými informacemi upevnili těsně před uplynulými vánočními svátky.

Cedule budí zájem lidí

Montáž nové naučné cedule se zájmem sledovali i někteří lidé, kteří byli zrovna na procházce v oblíbeném parku u Ohře. „Šel jsem na vycházku se psem, chodím tam skoro denně. Viděl jsem, jak novou tabuli stavěli,“ uvedl Miroslav Řeháček. „Je to nádhera, jen se bojím, aby to nějaký vandal hned neposprejoval,“ sdělil svůj názor i Rudolf Jungman.

Chomutovské sdružení pečuje o tři bunkry v Lounech

Muzeum československého opevnění sídlí v Chomutově a stará se o údržbu a renovaci československého pohraničního opevnění z let 1936 – 38 a o popularizaci předválečné historie a úsilí našich předků zabezpečit obranu naší země v tehdejší složité době. Pečuje o početnou síť „řopíků“ v Krušných horách a od roku 2019 mu město svěřilo do péče i tři bunkry v Lounech.

V budoucnu budou možné i prohlídky uvnitř

Město pronajalo chomutovskému sdružení tři historické lounské objekty na deset let. Členové sdružení se už pustili do jejich renovace, zajistili vyklizení pevnůstek, maskovací nátěr. Do budoucna plánují i vytvoření naučné stezky a malé expozice o historii předválečného opevnění. Bunkry budou pro veřejnost přístupné při speciálních příležitostech, k dispozici budou průvodci.

ČTĚTE TAKÉ: Tři bunkry v Lounech mají nový maskovací nátěr. Z jednoho nadšenci vybourali 11 tun betonu, který tam nalili okupanti

ČTĚTE TAKÉ: Vojáci, zbraně, vozidla. Válečné muzeum v Libočanech si za první rok prohlédlo 1600 návštěvníků

(Na snímcích je montáž nové naučné tabule u bunkru na výstavišti v Lounech. Foto: Muzeum Čs. opevnění Na Kočičáku Chomutov)