Devítimetrová jedle už je ozdobená. Poprvé se rozsvítí v neděli, lidé v Lounech mohou přijít na slavnost na náměstí

Louny – Devět metrů vysoká jedle dorazila během týdne na Mírové náměstí do Loun, v současnosti už je vztyčená, ozdobená a adventní slavnost může začít. Město Louny uspořádá očekávané slavnostní odpoledne se sváteční atmosférou tuto neděli, 27. 11. Tento den začíná i advent, zhruba čtyřtýdenní období očekávání před vánočními svátky.

Vhodný strom se hledá už od ledna

„Letošní vánoční strom na Mírovém náměstí je opravdu nádherný. Devítimetrovou jedli věnovala našemu městu paní Martina Vostrovská z Líšťan, moc jí děkujeme,“ uvedla Denisa Hart, vedoucí městského turistického a informačního centra v Lounech. „Íčko“ sídlící na náměstí každý rok zajišťuje přípravu a program oslav příchodu adventního období a slavnostního prvního rozsvícení vánočního stromu. Jak vlastně výběr stromu probíhá? „Poslední čtyři roky se o tuto věc stará naše referentka Eva Bitnerová. Bere to velmi svědomitě a prakticky již od ledna vytipovává v okolí různé stromy, nabízené k pokácení, které by se mohly hodit k využití jako vánoční pro náměstí. Také jí moc děkujeme,“ vysvětlila na dotaz naší redakce Denisa Hart.

Ozdoby se měnit nebudou, teď je důležité šetřit

Jedli z Líšťan přivezli pracovníci Technické správy města na lounské náměstí na nákladní soupravě tento týden v úterý, potom strom vztyčili, ukotvili a postupně ozdobili. „Někteří lidé zmiňovali své ohlasy a náměty, že by se mohla změnit sada a styl ozdob. Ale pro letošní rok tohle určitě neplánujeme – i kvůli nutnosti úspor ve složité době. Nové vánoční ozdoby teď nejsou pro město prioritou,“ zmínila další zajímavost Denisa Hart.

V neděli vystoupí mnoho dětí, strom se rozsvítí v 18 hodin

Na co se návštěvníci mohou těšit v nedělním programu na náměstí? Začíná se ve 14 hodin, konec bude přibližně kolem 19.00. Na pódiu své umělecké i sportovní dovednosti postupně předvedou děti z různých lounských škol, školek, kroužků i sportovních klubů, k občerstvení a potěšení bude připraven dostatek stánků se svařákem i jiným vánočním zbožím. V 18 hodin po krátkém pozdravu starosty bude slavnostně rozsvícen vánoční strom, koledy zazpívá sbor ZUŠ Louny a po nich ještě zazní dřívější velmi oblíbené hity Hany Zagorové, Stanislava Hložka a Petra Kotvalda, který v dětství a mládí žil v Žatci. Adventní slavnosti s prvním rozsvícením vánočních stromů proběhnou o víkendu také v Žatci, Podbořanech (v obou městech stejně jako v Lounech to bude v neděli) a v Postoloprtech (tam bude slavnost již v sobotu.)

(na snímku nahoře: montáž vánočního stromu na náměstí v Lounech. Foto Denisa Hart)

ČTĚTE TAKÉ: První strom u náměstí se rozsvítí v Postoloprtech. Adventní slavnost je už v sobotu, zazpívá Martin Maxa

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Adventní trhy jsou po týdnech zákazů opět povolené. Ale pozor – nesmí se pít svařák

ČTĚTE TAKÉ: Pozor v prosinci na náměstích, vánoční stromy občas padají. Své zkušenosti mají Žatec, Kryry i Vroutek. Případů v ČR je celá řada