První strom u náměstí se rozsvítí v Postoloprtech. Adventní slavnost je už v sobotu, zazpívá Martin Maxa

Postoloprty – Adventní oslavy už jsou skoro tady, od víkendu začnou opět zářit sváteční vánoční stromy na náměstích ve většině měst ČR včetně okresu Louny. Z větších měst v našem regionu uspořádá adventní slavnost jako první město Postoloprty, a to už v sobotu 26. listopadu. Louny, Žatec i Podbořany se následně připojí v neděli – vánoční stromy na tamních náměstích se tam i rozsvítí ve stejném čase, ve všech třech to má být kolem 18. hodiny.

Sobotní slavnost začíná ve 13 hodin, končí se večer až kolem 20.00

V Postoloprtech začne sobotní slavnost už ve 13 hodin. Strom se potom poprvé slavnostně rozsvítí i s vánoční výzdobou rovněž v 18 hodin. Vítání adventu bude letos probíhat v zámecké zahradě, konkrétně v parčíku ve směru od náměstí, v tzv. předzámčí. Vánoční strom, využitý k výzdobě, je živě rostoucí, nemusí se tedy řezat a odnikud přivážet, a bude to ten samý jako v loňském roce. Tehdy měl v této roli svou „premiéru“ a pořadatelé ho ozdobili jako rychlé „náhradní řešení“ namísto smrku před knihovnou na náměstí, který jako vánoční strom předtím sloužil dlouhé roky, ale loni na podzim ho poškodila vichřice. „Tato situace je podobná i letos, takže jsme ozdobili stejný strom jako v minulém roce. Původní strom na náměstí byl i letos v létě opět poškozen silným větrem a musel být znovu prořezán, protože měl další ulámané větve. Loňský náhradní vánoční strom v předzámčí ale lidé nakonec také chválili, a tak věřím, že akce bude mít stejné pozitivní ohlasy i úspěch také letos,“ uvedla na dotaz naší redakce Iveta Petřivalská, jednatelka společnosti Služby města Postoloprt, které kromě dalších činností při chodu města zajišťují i vánoční výzdobu na veřejných plochách.

Zářit bude strom v zámecké zahradě, bude to jeho druhá sezona

Strom v zámecké zahradě je o něco nižší než jeho předchůdce, a tak se na něj vejde i méně ozdob. „Je na něm méně kabelů a zhruba o stovku méně svítících žárovek. Strom má na výšku 17 metrů,“ popsala některé zajímavosti Iveta Petřivalská. Trochu menší je i celková instalovaná vánoční výzdoba ve městě. „Trochu jsme ji po dohodě s městem zredukovali, a to hlavně kvůli snaze ušetřit za elektřinu, jejíž cena pořád stoupá. Osvícené tak budou pouze domy na Mírovém náměstí. Světelné ozdoby na stožáry veřejného osvětlení jsme instalovali jen od křižovatky do Dvořákovy ulice, na Mírovém náměstí, Marxově náměstí až po železniční přejezd v Masarykově ulici,“ vysvětlila Iveta Petřivalská. Nově nasvícený při sobotní adventní slavnosti bude zároveň dvorek kina. „Letošní začátek adventu proběhne v předzámčí a v zázemí kina, bude to nové a zajímavé prostředí,“ dodala.

Program je bohatý – v předzámčí, v kině i v kostele

Na jaký program se mohou těšit návštěvníci sobotní slavnosti? Budou to například pohádky pro děti, živý betlém, hudba, dvě vystoupení oblíbeného zpěváka Martina Maxy, závěrečná ohňová show a mnoho dalších zajímavostí. V sále kina proběhne adventní koncert Euroregionu Krušnohoří, při němž budou zpívat dětské sbory z Loun, Postoloprt, Žatce a německého Wolkensteinu, partnerského města pro Postoloprty. Další adventní koncert v působivé atmosféře bude následovat také v kostele Nanebevzetí Panny Marie, vystoupí při něm mužské pěvecké duo Kchun. „Vítání adventu má letos velmi pestrý a kvalitní program, dostali jsme na uspořádání slavnosti dotaci od Euroregionu Krušnohoří i od Nadace ČEZ. Těšíme se na všechny návštěvníky, přijďte, bude se vám to líbit a rádi vás uvidíme!“ vzkázal za tým pořadatelů Pavel Panenka, ředitel Kulturního zařízení města Postoloprty.

(na snímku nahoře: štíhlý vánoční strom v předzámčí v Postoloprtech měl loni svou premiéru. Letos bude svítit už podruhé, slavnost proběhne v sobotu. Foto Iveta Petřivalská)

ČTĚTE TAKÉ: Smrk rekordman letos v Postoloprtech svítit nebude. Vichřice mu zlomila mnoho větví

ČTĚTE TAKÉ: Mladší a štíhlejší nástupce v Postoloprtech už svítí. Je to první rozzářený vánoční strom ve městech okresu Louny

ČTĚTE TAKÉ: Úspěšný film Na západní frontě klid: natáčení byla pocta pro nás i pro celé město Postoloprty, říká majitel statku