Lávka přes Ohři v parku u výstaviště se opravovala před devíti lety. A už je znovu ve zhoršeném stavu

Louny – Opravovala se ani ne před deseti roky s cenou kolem 2,5 milionu korun, cesta přes řeku mezi výstavištěm a druhou částí parku byla tehdy skoro celé léto uzavřena – ale teď se celý proces chystá nanovo. Jde o známou lávku přes Ohři v Masarykových sadech v Lounech. Zastupitelstvo v Lounech nyní v prosinci těsně před vánočními svátky schválilo rozpočet města na nový rok, jehož součástí je i výdaj 500 tisíc korun na projektovou dokumentaci k budoucí opravě uvedené lávky. Její poslední oprava, spojená i s delší uzavírkou pro veřejnost, přitom proběhla v roce 2014.

Poslední prohlídka nedopadla dobře, říká vedoucí

Na situaci kolem lávky upozornil zastupitel Radovan Šabata, který byl dříve i starostou Loun. Ptal se, proč je nutné lávku znovu opravovat, když poslední rekonstrukce proběhla relativně nedávno. Petra Kotková, vedoucí odboru správy majetku Městského úřadu Louny, k tomu uvedla, že pro příští rok se připravuje vytvoření projektové dokumentace k budoucí opravě a že celková rekonstrukce bude delší proces. Lávka podle ní není v dobrém stavu. „Náš odbor správy majetku dělá pravidelné mostní prohlídky na více objektech v Lounech a poslední prohlídka lávky na výstavišti nedopadla dobře. Proto odbor rozhodl, že začne pracovat na projektové dokumentaci,“ odpověděla Petra Kotková.

V roce 2014 byla lávka zavřená skoro celé léto

Lávka přes Ohři v Masarykových sadech se přitom naposledy opravovala v létě roku 2014. Tehdy byla pro veřejnost uzavřena od června do srpna. Mnozí obyvatelé to tehdy kritizovali s argumentem, že město mělo opravy nasměrovat na jinou roční dobu než léto a prázdniny, kdy je v parku nejvíc lidí.

Lávka je na současném místě přibližně od roku 1930

Masarykovy sady v Lounech jako velký městský park byly založeny v roce 1876, lávka přes řeku na současném místě je přibližně od roku 1930, kdy na protilehlém pravém břehu v meandru řeky začal vznikat tehdy zbrusu nový výstavní areál. Lávka vedla návštěvníky ve směru od města ke hlavnímu vstupu právě na výstaviště. V posledních letech, zhruba od roku 2017, proběhlo v parku o rozloze zhruba deset hektarů hned několik „revitalizací“ a také oprav za desítky milionů korun. Týkaly se oživení zeleně, zpevnění cest, zavedení nových prvků na hřištích pro děti nebo i sportovních strojů na cvičení pro dospělé, přibyl také nový mobiliář. Na výstavišti byl rovněž opraven dříve zchátralý pavilon A, z nějž se nově stal taneční, kulturní a společenský sál i s kavárnou a celoročním provozem a dostal také název Pavilon Josefa Fouska.

(na snímcích: lávka přes Ohři v parku v Lounech a dole její poslední oprava, spojená s několikaměsíční uzavírkou v létě roku 2014. Foto Jiří Vopálenský a Libor Želinský)