Bývalé sídlo pošty v Postoloprtech: možná v něm bude cukrárna

Postoloprty – Čtyři roky již uplynuly od přestěhování pobočky České pošty ze stísněných prostor v Husově ulici do nového sídla jen asi o sto metrů dál – pošta teď má pro veřejnost svou novou pobočku v budově bývalé historické městské spořitelny v ulici 5. května a o něco blíže k radnici a centru města. Pošta v nových prostorách již slouží zákazníkům, jaké plány má ovšem město s její původní budovou, která zatím zůstává prázdná?

Již před rokem padl návrh na nové kanceláře pro odbor rozvoje města

Jednou z variant, o které radnice nyní uvažuje, je nastěhovat do prostor v přízemí část agendy a pracovníků městského úřadu. Tato myšlenka se objevila při jednom z jednání rady města již loni na podzim. Tehdy se hovořilo o tom, že do prostor po bývalé poště by se mohl přestěhovat celý odbor rozvoje města. Ten má aktuálně čtyři pracovníky, celkem je na radnici zaměstnáno zhruba dvacet lidí.

Na záměr radnice se ptal i jeden ze zastupitelů

Otázkou, co bude dál s objektem č. 127 v Husově ulici, kde dříve sídlila pošta, se nyní v prosinci částečně zabývalo i zastupitelstvo města – zastupitelé se o tématu zmínili v závěrečné krátké debatě během schůze. Zastupitel Jaromír Vápeník položil dotaz, jaké jsou další záměry s budovou. „Zaslechl jsem informace, že v přízemí by měla být namísto pošty cukrárna – je to pravda? Pokud ano, kdo ji bude provozovat?“ ptal se mj. Jaromír Vápeník.

V objektu by mohly být kanceláře, byt a cukrárna

Starosta Postoloprt Zdeněk Pištora odpověděl, že v současnosti se k budově zpracovává projektová dokumentace, ale že skutečně existuje varianta na možnost využití části objektu jako cukrárny. „Projektová dokumentace bude řešit nebytové prostory v přízemí a vytvoření bytu v 1. patře. Nebytové prostory by měly být využity jako nové kanceláře pro pracovníky městského úřadu a zbytek označujeme zatím pracovně jako komunitní městská cukrárna. Ta by sloužila pro zpestření volného času zejména obyvatelům domu s pečovatelskou službou, který město nechalo vytvořit hned ve vedlejším domě,“ vysvětlil nové záměry starosta. „Ještě to ale není potvrzené, v tuto chvíli se zpracovává dokumentace a je možné, že projektanti řeknou, že to vůbec nepůjde, a přijdou s nějakým jiným řešením,“ dodal starosta. Celý záměr i jeho stavební a investiční část by pak znovu ještě následně muselo potvrdit zastupitelstvo, než se město do něj skutečně bude moci pustit.

Pošta se odstěhovala na podzim 2019

Česká pošta se do nových prostor v historické spořitelně přestěhovala v roce 2019. Město za potřebné úpravy v přízemí památkové budovy tehdy zaplatilo kolem čtyř milionů korun. Dalších více než deset milionů stály práce v patře budovy, kde vzniklo několik nadstandardních bytů.  Mezi „spořitelnou“ a „starou poštou“ zároveň probíhaly rekonstrukce dalších dvou historických domů, v nichž vznikly zmíněné byty s pečovatelskou službou pro starší lidi s omezenou soběstačností.

(na snímku nahoře: Husova ulice v Postoloprtech – vlevo je dřívější sídlo poštovní pobočky, nade dveřmi je ještě trochu vidět starý „otřískaný“ nápis Česká pošta. Směrem doprava pokračuje příjezd na náměstí, poslední dům v řadě vzadu je bývalá spořitelna, kde pošta sídlí teď. Foto Mapy.cz)

ČTĚTE TAKÉ: Přestavba bývalé spořitelny stála přes dvacet milionů. V objektu je pošta a čtyři luxusní byty

ČTĚTE TAKÉ: Co bude dál s budovou po bývalém DDM? Veterináři do ní nepůjdou, město teď hledá jiné možnosti, jednou z nich je i služebna strážníků