Smrk rekordman letos v Postoloprtech svítit nebude. Vichřice mu zlomila mnoho větví

Postoloprty – Živý smrk na náměstí v Postoloprtech, který byl každý rok využíván k ozdobení a k vytvoření slavnostní atmosféry jako městský vánoční strom, letos svítit nebude. Strom je totiž poškozený, podzimní vichřice polámala mnoho jeho větví. Smrk byl přitom dříve zapsán i v knize českých rekordů jako největší živě rostoucí vánoční strom v ČR, letos si ovšem od vánočních ozdob bude muset „nedobrovolně odpočinout“.

Vichřice zlomila patnáct větví, dalších mnoho je nalomených

„Hlavní problém nastal při říjnové vichřici. Ta zlomila asi patnáct větví v levé části blíže u kina. Další větve jsou jen nalomené, ty zůstaly zatím na stromě, ale neunesly by váhu vánočních ozdob a světel. Město ke stavu stromu přizvalo i dendrologa, který v současnosti vypracovává posudek. Naši pracovníci Jiří Canini, Zbyněk Jurčák a Miroslav Polanecký, kteří každý rok vánoční strom zdobí, nyní nedoporučili ozdobení poškozeného smrku, protože by neunesl váhu světelných řetězů, hrozilo by možné zranění osob i poškození majetku kvůli pádu větví. Tento názor potvrdil i dendrolog,“ vysvětlila na dotaz naší redakce Iveta Petřivalská, jednatelka společnosti Služby města Postoloprty.

Odborníci vytipovali k ozdobení náhradní jehličnan v zámecké zahradě. K němu se přesune i plánovaná adventní slavnost

Pracovníci společnosti po konzultaci s vedením města vytipovali k ozdobení jiný náhradní jehličnan, který roste nikoli na náměstí, ale kousek dál v zámecké zahradě. Právě tam by měla proběhnout i očekávaná tradiční sobotní adventní slavnost (27.11.), spojená s prvním rozsvícením vánočního stromu, která se měla podle původních plánů pořadatelů odehrávat na náměstí. „Akce proběhne v plném rozsahu a s původním programem, avšak nikoli na náměstí, ale kvůli změně v umístění vánočního stromu bude přesunuta do jeho okolí v zámecké zahradě. V úterý návrh na tuto změnu potvrdila i rada města,“ uvedl Pavel Panenka, ředitel Kulturního zařízení města Postoloprty. O dva dny později, ve čtvrtek 25. 11., se ovšem situace změnila, protože vláda ČR kvůli sílící epidemii Covid 19 vyhlásila už třetí nouzový stav a zakázala celoplošně pořádat vánoční trhy. Město muselo adventní slavnosti se stánky a programem zase narychlo zrušit.

Nově vybraný strom je trochu nižší

Náhradní strom v zámecké zahradě je trochu menší než původní „rekordman“ na náměstí. „Na výšku má kolem 15 metrů, z hlediska hustoty větví v obvodu také není tak bohatý. Nedávali jsme na něj úplně největší světelné koule, ty by se na tento strom nehodily. Zbylo nám také ještě zhruba deset metrů světelného řetězu, jinak je ale počet použitých ozdob a světel už skoro stejný jako minulý rok. Naši pracovníci neměli úplně jednoduchý úkol, museli vše dělat jinak, než jak byli roky zvyklí, ale myslím, že stromek ozdobili pěkně a že se i návštěvníkům celá sobotní slavnost i předvánoční atmosféra ve městě budou líbit,“ uvedla Iveta Petřivalská.

O osudu „rekordmana“ z náměstí se rozhodne v příštích týdnech

Co bude dál se smrkem na náměstí, jaký osud ho teď čeká? Nebude se muset pokácet kvůli svému poškození a zhoršenému zdravotnímu stavu? Město teď bude čekat na uvedený odborný posudek dendrologa a pak se podle něj bude muset nějak rozhodnout. „Živý vánoční strom byl chloubou Postoloprt a nebude jednoduché vymyslet náhradní řešení,“ míní Iveta Petřivalská. „Strom je bohužel poškozený natolik, že již neunese ani to nejlehčí osvětlení. Větve, které byly zlomené, se odstranily, všechny, které tam zůstaly, jsou svěšené a nalomené. Nejspíš již neunesou ani sníh, tento stav větví je až do poloviny stromu. Je to smutné, ale proti přírodě jsme krátcí,“ popsal stav smrku také starosta Postoloprt Zdeněk Pištora. Co se bude s jehličnanem na náměstí dál dít, o tom bude rozhodnuto za několik týdnů.

ČTĚTE TAKÉ: Strom rekordman se krášlí až dvacet hodin. V Postoloprtech a okolí teď září 25 tisíc ozdobných světel

ČTĚTE TAKÉ: Silná bouře zbourala v Postoloprtech pod zámkem chmelnici. Škoda se odhaduje na půl milionu

ČTĚTE TAKÉ: Nová neobvyklá ozdoba v Žatci: obří adventní věnec za 200 tisíc korun

(na snímku nahoře: tradiční vánoční strom na náměstí v Postoloprtech před loňskými svátky. Tehdy ještě nikdo netušil, že tento smrk svítí možná naposledy. Foto Richard Petřivalský)