Počty nakažených lámou rekordy. V Lounech jich je více než 300. Město nakonec zrušilo adventní slavnost na náměstí

Louny, ČR – Děti a učitelé si užijí delšího vánočního volna, výuka letos skončí už 17. prosince. Dárek k Ježíšku jim s předstihem přichystala nově se tvořící vláda, jejíž představitelé to oznámili přesně měsíc před Štědrým dnem na tiskovce. Dnes bylo také dosaženo rekordu, který není moc k chlubení – v ČR za jediný den podle statistik zdravotníků přibylo 25 864 nově nakažených lidí, což je absolutně nejvyšší denní přírůstek za celou dobu epidemie od března 2020, kdy se na území ČR objevil první doložený případ nákazy virem Covid-19.

Jen v Lounech je nakaženo 330 lidí

Rušno kolem stále se zhoršující epidemiologické situace je také v okrese Louny, kde pořadatelé postupně rozhodují o zrušení nebo částečném omezení programu na některých předvánočních kulturních akcích, v nemocnicích platí zákaz návštěv, stejně tak i v některých domovech seniorů. V Lounech v pondělí jednal krizový štáb města. „V Lounech je aktuálně nemocných 330 osob,“ připomněl starosta Loun Pavel Janda, člen krizového štábu. Nakažených jsou nyní přibližně dvě procenta z počtu obyvatel města. V létě, kdy byla epidemie „v klidu“, nebyl podle údajů hygieniků přímo v Lounech řadu týdnů nakažen vůbec nikdo a v celé ČR byly tehdy denní přírůstky nakažených nižší než 60-80 lidí.

Strom na náměstí se rozsvítí, ale trhy, program se zpíváním i slavnost jako celek jsou zrušené

Krizový štáb v Lounech zatím nepřikročil k možnému zavírání městských kulturních a sportovních organizací a zařízení (divadlo, knihovna, zimní stadion, plavecká hala aj.), ale zdůraznil, že je nutné v nich dodržovat a dohlížet na všechna potřebná hygienická bezpečnostní opatření. Pořadatelům všech kulturních a společenských akcí pro veřejnost doporučil, aby se pokusili zajistit jejich průběh tak, aby nedocházelo k příliš velkému shlukování lidí na jednom menším omezeném místě. Jednou z nejbližších oblíbených akcí měla být nedělní adventní slavnost a rozsvícení vánočního stromu na Mírovém náměstí (28.11.). Město Louny jako pořadatel po konzultaci s krizovým štábem na počátku týdne ještě rozhodlo, že slavnost proběhne, lidé budou mít na náměstí přístup při dodržení všech potřebných opatření a strom se po setmění také rozsvítí. Omezen ale měl být kulturní program – proti původním plánům nevystoupí jako účinkující děti ze škol a školek, protože by se předtím musely komplikovaně testovat, sdělili pořadatelé. Původně měly být pro návštěvníky na lounském náměstí k dispozici i adventní trhy, svařák a další občerstvení, ale tohle vše je také zrušené, protože vláda ve čtvrtek 25. 11. vyhlásila kvůli epidemii nouzový stav v zemi a kromě dalších opatření zakázala celoplošně všechny vánoční trhy i prodej jídla a nápojů ke konzumaci na veřejnosti. Město Louny později během čtvrtečního večera rozhodlo, že celá adventní slavnost na náměstí se ruší. Proběhnou jen dva mimořádné výstupy na věž Chrámu sv. Mikuláše, na které se zájemci předem objednávali a počet míst už je obsazen.

Dobré zprávy zatím hlásí domovy seniorů: nákaza se tam nešíří

Pozitivní informací je, že nákaza se v současnosti zatím dál nešíří v domovech pro seniory v Lounech, Žatci, Podbořanech ani Vroutku. Právě senioři patří k nejohroženějším skupinám při boji s infekcí koronaviru. Podle aktuálních zpráv ze všech čtyř domovů není mezi nimi nyní ani jeden nakažený klient. V Žatci, Podbořanech i Vroutku jsou při dodržení všech potřebných opatření zatím stále povoleny i návštěvy příbuzných u klientů, vedení domovů je však doporučuje omezit na nejvýše dvě osoby při jedné návštěvě. V Lounech zatím stále platí zákaz návštěv, který byl prodloužen až do 29. listopadu. Na přelomu října a listopadu byli v Lounech čtyři pozitivně testovaní klienti a jeden zaměstnanec, nyní už se situace zlepšila. „Aktuálně nemáme v domově žádného klienta pozitivního na covid. Krajská hygienická stanice nám ale doporučila vzhledem k celkově vyššímu počtu případů nákaz v posledních dnech v regionu i v ČR prodloužit zákaz návštěv ještě o jeden týden, tedy do 29. 11.,“ informovala Jana Černá, ředitelka Domova pro seniory Louny.  

(ilustrační snímek nahoře: vánoční strom na náměstí v Lounech v roce 2018. Foto Libor Želinský)