Nová trasa se zelenou značkou na Podbořansku má další vylepšení: krásné posezení na Orlíku

Podbořansko, Valeč – Loni v září přátelé výletů a turistiky na Podbořansku vyznačili v terénu úplně novou „zelenou“ trasu pro pochody v krajině, spojující Valeč a Mlýnce u Vroutku, teď během zimy k ní přibylo další vylepšení: na skalní vyhlídce na kopci s názvem Orlík, ležící zhruba v půli cesty, je nově vybudované posezení – stylové lavice a stůl k odpočinku a možnému občerstvení – a také vrcholová kniha a informační tabule s textem o zajímavostech tohoto místa.

Autor vytvořil i sádrové postavy ve známém kostele duchů

„Nádherné posezení vyrobil řezbář a sochař Jakub Hadrava. Bydlí ve Valči, věnuje se farmaření a je to i umělec – jeho díla zdobí například zámek ve Valči nebo kostel v Lukové, známý jako kostel duchů se sádrovými postavami uvnitř. Lavice a stůl z jeho dílny jsou nádherné a citlivě dokreslují a vylepšují skalní vyhlídku. Takový způsob ohleduplného doplňování krajiny je nám blízký,“ uvedla Markéta Petrová, předsedkyně KČT Barokní Valeč.

Vrcholová kniha i informační tabule

Na vyhlídce je i nová informační tabule popisující zajímavosti vrchu Orlík a hned pod ní je schránka na uložení vrcholové knihy, do níž může každý z výletníků napsat své zážitky z výstupu a pozdrav ostatním, pokud bude mít chuť. „Předem děkujeme za vaše vzkazy a za ohleduplnost k tomuto krásnému místu,“ napsala Markéta Petrová návštěvníkům rovnou do úvodu vrcholové knihy. „S textem na tabuli nám pomohli Filip Prekop z Národního památkového ústavu Loket a Jan Matějů z muzea v Karlových Varech. Všem třem pánům moc děkuji za pomoc se zkrášlením a vylepšením naší turistické trasy a tohoto místa a výletníkům přeji, ať se jim tady líbí a zažijí tu pěkné chvíle,“ dodala předsedkyně.

Nová značená trasa slouží turistům od loňského září

Novou trasu pro pěší výlety, vyznačenou v terénu i v mapách turistickou zelenou značkou, „vyrobili“ nadšenci v krajině po předchozích zhruba ročních přípravách a jednáních s majiteli pozemků loni v září. Trasa měří zhruba 8 kilometrů. Začíná u zámku ve Valči a pak vede do Mlýnců na Podbořansku, kde se na rozcestí napojuje na další síť turistických značených cest. Je to historicky vůbec první značená turistická trasa, která přivede zájemce – pěší výletníky – ke krásnému zámku ve Valči. Vyznačení nové trasy, která by vedla do Valče a k zámku, si jako jeden z prvních úkolů vytyčil Klub českých turistů, odbor Barokní Valeč, který vznikl v roce 2020. S náklady turistům pomohla také obec Valeč a Karlovarský kraj. Turisté ve Valči se chystají nové posezení na Orlíku ještě také oficiálně „pokřtít“ při dalším společném výletu, spojeném i s přednáškou archeologa – bude to letos 11. března.

ČTĚTE TAKÉ: Turisté a pomocníci vyznačili novou cestu. Je to první značená trasa, která vede do Valče ke krásnému zámku

ČTĚTE TAKÉ: Drahokam uprostřed mlhy a kopců. Fotka zámku ve Valči vyhrála podzimní soutěž snímků českých a moravských památek

ČTĚTE TAKÉ: Zlomené stromy na trasách. Nová sezona začala, značkaři budou mít zase práci

(na snímcích: nové posezení a další prvky na vrchu Orlík u nové turistické trasy a úplně je dole je řezbář a umělec Jakub Hadrava ve své dílně. Foto Markéta Petrová)