Zastupitelé rozhodli: provoz nového stadionu převezme město, letos na něj dá z rozpočtu 1,3 milionu korun

Postoloprty – O fotbalový stadion v Postoloprtech s nově vybudovaným zázemím za investici kolem 60 milionů korun, jehož stará část se bude brzy bourat a musí uvolnit prostor pro stavbu nové dálnice D7, se jako provozovatel bude starat společnost Služby města Postoloprty. Ta ve městě zajišťuje také například provoz plaveckého bazénu, správu hřbitova, péči o veřejné osvětlení a další činnosti. Rozhodlo o tom v únoru zastupitelstvo města Postoloprt. Předtím v lednu toto řešení doporučila a schválila jako návrh rada města. Fotbalový klub FK Postoloprty měl svého předsedu přímo na schůzi zastupitelstva a ten potvrdil, že FK Postoloprty nechce jako právní subjekt starat se o ekonomický a technický provoz areálu. Fotbalisté v klubu se chtějí věnovat jen samotné sportovní činnosti.

Chceme co nejméně zatížit rozpočet města, uváděl zastupitel

Před vlastním rozhodnutím zastupitelé o návrhu delší dobu diskutovali, protože převzetí fotbalového areálu do správy města znamená pro město zároveň nemalé peníze na provoz, každý rok to bude více než jeden milion korun. Jenom pro letošní rok město schválilo výdaje 1,3 milionu korun na provoz nového stadionu. Někteří zastupitelé ve svých diskuzních příspěvcích proto vyjadřovali obavy, zda náklady nebudou pro město příliš vysoké, a váhali, zda se má město k tomuto způsobu provozování zavázat. „Mám velký respekt ke všem lidem, kteří dělají něco pro ostatní obyvatele ve městě, ve svém volném čase a bez nároku na odměnu. Nemáme vůbec nic proti fotbalistům, já si jich vážím. Debaty a naše připomínky tu probíhají hlavně proto, že jako zastupitelé chceme najít způsob financování, který co nejméně zatíží rozpočet města,“ vysvětlil kolegům i návštěvníkům schůze zastupitel Pavel Ježek. Jeho kolega Miloslav Fišer po delší debatě navrhl, že navržený způsob i financování mohou nyní zastupitelé schválit a například po roce celý systém vyhodnotit a znovu se k věci vrátit už podle nových zkušeností.

Fotbalový klub se chce věnovat jen sportovní činnosti

Předseda FK Postoloprty Leoš Svoboda v obsáhlejším příspěvku popsal činnost klubu včetně všech sportovních aktivit i péče o rozvoj dětí a poděkoval městu za obrovskou pomoc se zajištěním nutného stěhování a přestavby stadionu, jehož část musela ustoupit, aby udělala místo pro dálnici. Zároveň potvrdil, že z technického a ekonomického hlediska se sportovní klub o celý areál stadionu starat jako provozovatel nechce. „Nemáme na to potřebný počet pracovníků, nemáme žádné stálé zaměstnance, v současné chvíli bychom si na to ani netroufli. Chceme se dál starat jen o sportovní činnost, tréninky, zápasy, péči o mládež, pracujeme pro klub jako dobrovolníci,“ vysvětlil Leoš Svoboda.

Z patnácti zastupitelů nakonec devět hlasovalo pro

Zastupitelé posléze schválili, že město poskytne na provoz fotbalového areálu pro letošní rok ze svého rozpočtu uvedenou částku 1,3 milionu korun. Z celkových 15 zastupitelů jich devět bylo pro. Dva hlasovali proti a čtyři se zdrželi hlasování. Majitelem nového fotbalového areálu je město Postoloprty, nájemcem by měla být společnost Služby města Postoloprty, o technický provoz a údržbu se budou starat její vyčlenění pracovníci. Fotbalový klub bude užívat sportoviště jako další „podnájemce“. Zastupitelstvo nyní hlasovalo pouze o poskytnutí uvedené částky z rozpočtu města. Další formy vztahů při provozování areálu bude ještě řešit nájemní smlouva, která se teď ještě připravuje. Nový fotbalový stadion má být poprvé pro návštěvníky otevřen na začátku května, město a fotbalový klub k tomu připravují dvoudenní slavnostní a společenský program pro veřejnost.

Stavba nových silničních pruhů na dálnici D7 začne za dva roky

Přestavba a stěhování stadionu ležícího v těsné blízkosti hlavního silničního tahu Praha – Louny – Chomutov začaly po předchozích dlouhých několikaletých přípravách na začátku roku 2021. Stavba byla dokončena ke konci loňského roku, fotbalové hřiště dostalo nový povrch s moderním způsobem zavlažování, na stadionu vyrostla zbrusu nová tribuna, klubovna fotbalistů, šatny hráčů a rozhodčích a další zázemí. Celý fotbalový areál se posunul přibližně o 30 metrů směrem k severu. Na jeho jižním okraji nyní stále ještě jsou objekty staré tribuny, restaurace, kabin i zídky. Tyto stavby budou zbourány za pár měsíců, bezprostředně předtím, než se začnou stavět nové silniční pruhy na obchvatu města. Stavba dálnice D7 v oblasti Postoloprt má podle současných informací začít v roce 2025 a skončit v roce 2027-2028.

(na snímku nahoře: nová tribuna v Postoloprtech – takto vypadala stavba loni v létě. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Nový stadion za 60 milionů korun: otvírat se bude v květnu, o jeho provoz se budou starat Služby města Postoloprt, navrhuje rada města

ČTĚTE TAKÉ: Zajímavost – bourání hřiště kvůli dálnici: Postoloprty nejsou jediné, podobnou věc musela řešit i jihočeská obec Neplachov

ČTĚTE TAKÉ: Město Louny znovu žádá v Postoloprtech o příspěvek na pohotovost. Provoz v Lounech je ale neefektivní, uvádějí zastupitelé