Nový stadion za 60 milionů korun: otvírat se bude v květnu, o jeho provoz se budou starat Služby města Postoloprt

Postoloprty – Posunutý fotbalový stadion s nově postavenou tribunou, klubovnou s restaurací a dalším zázemím, stejně tak i novým trávníkem s moderními technologiemi zavlažování a údržby, by se měl pro klub, pro fanoušky i další veřejnost otevřít letos na začátku května. Předběžně stanoveným termínem je nyní 5. a 6. květen, což je pátek a sobota. Akce bude spojena s oslavou sto let od založení Fotbalového klubu Postoloprty a bude ji provázet dvoudenní slavnostní sportovní, kulturní a společenský program. Původně měla tato oslava proběhnout už loni v září, později se uvažovalo ještě o říjnu, ale stavební práce i s kolaudací se trochu zdržely a město a vedení klubu pak rozhodly přesunout otvírání stadionu až na jaro letošního roku, až přijde i příjemnější počasí pro venkovní oslavy.

Náklady na stěhování a přestavbu zaplatil stát

Stadion se musel stěhovat kvůli budoucí stavbě dálnice. Některé dřívější stavby v jeho areálu, například starou tribunu, restauraci i kabiny hráčů a rozhodčích, čeká demolice. Ta proběhne až bezprostředně před stavbou dálnice. Pro fotbalisty, funkcionáře, rozhodčí i fanoušky již bylo vytvořeno úplně nové zázemí. Celý fotbalový areál se posunul přibližně o třicet metrů směrem k severu. Tam, kde dosud stojí stará opuštěná tribuna, již zhruba za čtyři roky budou vést nové pruhy dálnice D7 na trase Praha – Chomutov. Stěhování stadionu, jeho přestavba a modernizace stály kolem 60 milionů korun. Většinu nákladů zaplatil stát, protože stěhování bylo tzv. nutnou investicí, vyvolanou z jeho strany. Celý moderní fotbalový areál však bude nadále i jako dosud v majetku města Postoloprt.

O provoz se bude starat několik pracovníků

Až se nový fotbalový areál naplno rozjede, jeho spravování převezme společnost Služby města Postoloprty (SMP), která se stará například i o plavecký bazén, osvětlení města, zimní údržbu ulic a chodníků, vánoční výzdobu a další podobné činnosti. Způsobem „fungování“ fotbalového areálu po jeho otevření se zabývala v závěru ledna rada města. „O provoz areálu, budov i hřiště, se bude starat několik zaměstnanců, například správce a uklízečka, další pracovník bude zajišťovat energie a hlídat hospodaření s nimi,“ popsala radním Iveta Petřivalská, jednatelka SMP. Uvedla, že péče o fotbalový stadion by neměla jejich společnost nějak výrazněji ekonomicky omezovat nebo limitovat v případných dalších aktivitách.

Někteří radní měli pochybnosti, zda to nebude pro město velká zátěž

Ze zápisu z jednání rady města vyplývá, že někteří radní vyjádřili určité pochybnosti, zda budoucí provoz stadionu bude pro město ekonomicky únosný. Například Karel Srbecký vyslovil obavu, zda se z areálu nestane „černá díra na peníze“, Hana Elsnicová zase zmiňovala, že byl postaven „betonový skanzen za dálnicí“. Nakonec ale čtyři radní z pěti hlasovali pro uvedenou variantu, že město Postoloprty a uvedená společnost SMP převezmou hospodaření a provoz v nově vzniklém areálu a že město zařadí výdaje na provoz a správu areálu FK Postoloprty do svého rozpočtu na rok 2023. Čtyři radní i včetně Karla Srbeckého byli pro, Hana Elsnicová hlasovala proti. „Podle mého názoru to bude pro město a jeho rozpočet velká zátěž, nesouhlasím s tím,“ potvrdila i následně pro naši redakci.

Změny i rozpočet musí ještě potvrdit zastupitelstvo města

Naopak například starosta Postoloprt Zdeněk Pištora je příznivcem převzetí areálu, v minulosti se zúčastnil i mnoha jednání směřujících k nutné přestavbě a přestěhování stadionu. Podařilo se mu ve spolupráci i s dalšími lidmi prosadit i to, že všechny náklady zaplatil stát a město Postoloprty nemuselo v souvislosti s přestavbou stadionu prakticky nic platit ze svého rozpočtu. „Získali jsme pro město majetek za 60 milionů korun, měli bychom na to být hrdí,“ uvedl starosta na lednové schůzi rady města. Uvedené změny, tedy převzetí správy stadionu do režie města a hrazení nákladů z jeho rozpočtu, ale musí ještě potvrdit zastupitelstvo města. Odsouhlasený návrh radních tak ještě nemusí být úplně definitivní.

Nová dálnice by měla být hotová za čtyři až pět let

O nutnosti posunout část stadionu v Postoloprtech kvůli chystané budoucí dálnici D7 se mezi představiteli města, státu i Ředitelství silnic a dálnic mnohokrát jednalo již přibližně od roku 2005, skutečné stavební práce v areálu však začaly až v roce 2021. Stavba dálnice v oblasti Postoloprt, tedy rozšiřování nynějšího obchvatu města o nové dva jízdní pruhy, má podle současných informací začít v roce 2025 a skončit v roce 2027-2028.

ČTĚTE TAKÉ: Posouvaný a modernizovaný stadion se pomalu dokončuje. Oslava klubu ale byla pro jistotu odložena z podzimu až na květen 2023

ČTĚTE TAKÉ: Zajímavost – bourání hřiště kvůli dálnici: Postoloprty nejsou jediné, podobnou věc musela řešit i jihočeská obec Neplachov

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Zámek je náš! Stovky lidí využily pozvání města a přišly si prohlédnout památku v Postoloprtech

(na snímku: členové fotbalového klubu v Postoloprtech i včetně tech nejmladších se už těší na nový stadion. Takto se v závěru roku 2022 fotili v jeho areálu před rozsvícenou novou tribunou. Foto FK Postoloprty)