Blokové čištění se znovu rozjelo. V průměru kvůli němu jen v Lounech bývá odtaženo 60 aut za měsíc

Louny – S prvními jarními dny se v Lounech rozjelo i tradiční blokové čištění v ulicích města, spojené se zametáním, kropením, úklidem vozovek i v těch nejzazších koutech u obrubníků a přístřešků pro kontejnery, ale někdy také i s méně populární stránkou věci: s odtahováním vozidel, pokud si jejich řidiči nevšimli cedulí a dopravních značek a nechali auta na místě „překážet“.

Teď se bude uklízet každý týden až do 19. října

Sezona pravidelného blokového čištění začala hned 21. března, první jarní den, a nyní potrvá až zhruba do konce října. Podle rozpisu lounské radnice a technické správy města se nyní v Lounech bude uklízet každý týden, jednotlivé čtvrti a bloky města se budou pravidelně střídat podle pevného rozpisu, a poslední úklid před „zimní přestávkou“ je v plánu 19. října.

Město prosí řidiče o přeparkování aut

„Všechny řidiče prosíme, aby respektovali dopravní značení upozorňující na úklid a před uvedeným termínem čištění z požadovaného místa včas přeparkovali svá vozidla. Ohleduplností přispějí ke snížení prašnosti ve městě i k vyšší čistotě,“ uvedla Zlata Náglová z Městského úřadu Louny.

Překážející vozidla odváží odtahovka

Informace o blokovém čištění v dané lokalitě rozmisťují pracovníci technické správy spolu se značkami zákaz stání, datumem a časem, s předstihem vždy několik dní „před akcí“. „Prosíme občany, aby respektovali zákazové značky stání a umožnili tak našim pracovníkům a technice hladký průběh čištění komunikací,“ uvedl také jednatel Technické správy města Louny Václav Jugl. Při úklidech asistuje na místě často městská policie a zapomenutá překážející auta, k nimž majitel „nepřiběhne“ ani na poslední chvíli při příjezdu úklidových vozů a všeobecně zvýšeném ruchu v ulici či na sídlišti, pak odváží odtahová služba právě do areálu technických služeb. Tam si je jejich vlastníci později mohou vyzvednout, ale musí zaplatit náklady na odtah. Každý rok tento osud v Lounech potká v průměru vždy kolem čtyř stovek aut. Uklízí se přitom vždy jen sedm měsíců, takže je to skoro 60 aut za měsíc.

Technická správa města se stará o 40 km ulic a 80 km chodníků

Jaké jsou další zajímavosti spojené s nutnou údržbou a péčí o čistotu v lounských ulicích a na chodnících? Technická správa města se v Lounech stará celkem o zhruba 40 km ulic a 80 km chodníků. „Ve vozovém parku máme 34 různých silničních strojů – a jenom několik z nich je na čištění. Další jsou na jiné typy údržby, například zimní posyp, opravy povrchů a podobně. O čistotu v ulicích Loun se stará celkem 36 našich zaměstnanců. Po celém městě máme rozmístěno více než 420 odpadkových košů, určených pro veřejnost. Z nich odvážíme stovky tun odpadu každý měsíc,“ vyplývá z údajů na webu Technické správy města Loun. Minulý rok v prosinci si její pracovníci pořádně „mákli“ při kalamitní situaci, spojené s třídenní ledovkou těsně před vánočními svátky. „Zaměstnanci technické správy najezdili s posypovou technikou a dalšími údržbovými vozy v ulicích a na chodnících Loun za tři dny přes 900 kilometrů,“ popsal tehdy Milan Rychtařík, starosta Loun.

ČTĚTE TAKÉ: Kalamitní stav v Lounech a okolí: ledovka ochromila celý okres. Technika pracuje celou noc, u Lubence havarovalo dvacet aut

ČTĚTE TAKÉ: Dva radary v Lounech stály 1,6 milionu korun. Za rok provozu přinesly do městského rozpočtu čtyři miliony

ČTĚTE TAKÉ: Kruhový objezd na Suzdalském náměstí: město se k této myšlence nyní znovu vrátilo po více než deseti letech

(na snímcích: jeden z čistících vozů sloužících pro vymetení ulic a dole je nakládání jednoho z aut na odtahové vozidlo technické správy města. Foto Technická správa města Loun)