Oprava hrbolů před poštou v Žatci má začít nejdříve v červnu. Práce pak potrvají půl roku

Žatec – Řidiči v Žatci se letos dočkají opravy úzké a velmi frekventované ulice Volyňských Čechů v oblasti před hlavní poštou v Žatci, která je už roky pověstná svým obtížným nerovným povrchem – hrboly, dírami, dolíky, občas i uvolněnými dlažebními kostkami. Město už přibližně dva roky připravuje větší rekonstrukci celého místa zhruba za 14 milionů korun. Práce začnou letos, orientačním termínem je zatím červen, může to však být i o pár týdnů až měsíců později, vyplývá z nejnovějších informací od žatecké radnice.

Předpokladem pro zahájení je zatím červen

„Přesný termín zahájení prací ještě nemáme. Předpokladem je zatím červen, ale to je jen orientační termín. Práce potom potrvají šest měsíců od doby, kdy rekonstrukce začne,“ upřesnil na dotaz naší redakce Marek Pataky z odboru rozvoje města Městského úřadu Žatec.

Město teď hledá zhotovitele prací

Město aktuálně hledá tzv. zhotovitele stavby, tedy firmu, která rekonstrukci vozovky před poštou udělá. Teď probíhá výběrové řízení, přesný termín zahájení prací pak vzejde ze smlouvy mezi městem a vybraným zhotovitelem. Až práce začnou, dají se ve vytížené ulici čekat uzavírky. Zatím není ještě přesně jasné, jestli bude ulice komplet uzavřená v obou směrech, anebo zůstane průjezdná alespoň vždy „v jednom pruhu“. „Systém, časová délka a posloupnost všech uzavírek a přesný postup prací se bude řešit a upřesňovat až při jednání s vybraným zhotovitelem,“ vysvětlil Marek Pataky.

V ulici se dají čekat uzavírky

Ulice Volyňských Čechů se bude opravovat v úseku od „horního“ kruhového objezdu poblíž Lidlu až k napojení s ulicí Karla IV. asi sto metrů pod poštou. Krátká ulička Karla IV. se bude v rámci této investiční akce rovněž opravovat, a to až ke křižovatce s Nákladní ulicí. Náklady se odhadují kolem 14 milionů korun, město má opravu už připravenou a schválenou v letošním rozpočtu. 

Šikmé stání se změní na podélné, průjezdná část vozovky bude širší

Kromě srovnání a zpevnění povrchu vozovky se hlavní změny dopravního provozu po rekonstrukci odehrají hlavně v prostoru před poštou a týkat se budou především způsobu parkování. Současné šikmé stání se po přestavbě a změně dopravního značení změní na podélné. Kvůli tomu se sice sníží oproti současnosti počet parkovacích míst, bude jich o osm méně, ale aktivní průjezdná část vozovky bude díky tomu zase širší a tím pádem i bezpečnější a „plynulejší“ pro průjezd. Auta nebo dokonce i autobusy už se nebudou muset v úzkých místech tolik vzájemně vyhýbat, zastavovat a „kličkovat“, jak to tam bývá dosud.

Chodci budou mít u pošty bezpečnější místo k přecházení

Před poštou vznikne ještě nové bezpečnější místo pro přecházení chodců. V ulici Karla IV. má zase přibýt ještě jeden nový parkovací pruh pro podélné stání.

(na snímku nahoře: ulice Volyňských Čechů v prostoru před hlavní poštou v Žatci. V místě letos začne velká rekonstrukce. Po ní skončí současný systém šikmého stání při parkování – viz auta vlevo. Parkovat se bude podélně a průjezdná část ulice se rozšíří. Foto Mapy.cz)

ČTĚTE TAKÉ: Konec s dírami v dlažbě, nově podélné stání a zpomalovací práh. V ulici před poštou v Žatci se chystá velká rekonstrukce

ČTĚTE TAKÉ: Nový supermarket Norma v Žatci se připravuje v Pražské ulici: samotná stavba začne zřejmě na podzim, říká šéf

ČTĚTE TAKÉ: V Husově ulici u muzea se pomalu dokončují nové bytové domy. Do léta bude 38 nových bytů, v přízemí i obchody či kanceláře