Konec s dírami v dlažbě, nově podélné stání a zpomalovací práh. V ulici před poštou v Žatci se chystá velká rekonstrukce

Žatec – V Žatci se v nejbližších měsících rozjede akce, na kterou zejména řidiči aut čekají už řadu let: je to oprava a předláždění vozovky v ulici Volyňských Čechů přibližně v prostoru před hlavní poštou. V současnosti je tam povrch ulice poškozený, zvlněný, podklad se propadá, v dlažbě jsou „ďolíky“, auta při průjezdu ulicí poskakují. Město nyní chystá velkou rekonstrukci, jejíž součástí bude nejen kompletně nový, opravený a srovnaný povrch vozovky, ale změní se také například způsob parkování v okolí pošty a před její budovou přibude rovněž zpomalovací práh.

Úsek od kruháku pod Lidlem až k Nákladní ulici

Stavební úřad žatecké radnice tento týden zahájil společné řízení k chystané budoucí stavbě v této lokalitě. Rekonstrukce se bude týkat jak ulice Volyňských Čechů, tak i navazující krátké ulice Karla IV. „Půjde o úsek ulice Volyňských Čechů od kruhového objezdu pod Lidlem kolem hlavní pošty až k napojení do ulice Karla IV. Ulice Karla IV. se pak rovněž opraví po celé své délce až ke křižovatce s Nákladní ulicí,“ popsal Lukáš Bizoň ze stavebního úřadu.

Náklady se odhadují kolem 14 milionů

Investorem opravy bude město Žatec, o stavební povolení již letos v dubnu požádal odbor rozvoje města Městského úřadu Žatec. Odhady nákladů se už v minulých letech pohybovaly v částce kolem 14 milionů korun. Co všechno se v ulici změní? „Opraven bude povrch ulice, vše bude nově zpevněno, současné obrubníky a dlažby se využijí i pro novou podobu ulice,“ uvedl Lukáš Bizoň.

Parkovat se bude jen formou podélného stání

Ještě výraznější novinkou bude pozměněný způsob parkování. Současný systém se šikmým stáním vozidel má být změněn na podélné stání. Díky tomu se i rozšíří aktivní pruhy vozovky pro jízdu a úzká ulice pak bude po změně lépe průjezdná, auta se nebudou muset vzájemně tolik „vyhýbat“, jako je tomu v současnosti. V prostoru před poštou je ovšem zároveň také navržen nový zpomalovací práh, a to zejména kvůli vyšší bezpečnosti lidí přecházejících vozovku. Rychlost tam má být omezena na 30 km/h, což platí i v současnosti. V ulici Karla IV. bude rovněž kompletně opraven povrch, způsob parkování se tam měnit nebude. Podélné stání tam už v současnosti je zavedeno.

Práce by mohly začít na podzim, nebo spíš na jaře

Celý proces potrvá ještě několik měsíců, město bude muset čekat na stavební povolení, zároveň se bude hledat dodavatelská firma pro rekonstrukci obou ulic. Pokud by šly věci hodně rychle, mohly by práce teoreticky začít už letos na podzim, ale jako více reálný termín zahájení prací se jeví jaro 2023.

ČTĚTE TAKÉ: Prostor před nádražím v Žatci čeká proměna. Přesunou se tam i zastávky meziměstských autobusů

ČTĚTE TAKÉ: Osvětlení na křižovatce u Tesca v Žatci se začne dělat v červnu. Rychlost na hlavním tahu bude snížena na 50 km/h

ČTĚTE TAKÉ: Žatecký pivovar už přerušil vaření piva, teď jen doprodává zásoby. V létě začne přestavba a od října nová výroba v menším množství

(na snímku nahoře: ulice Volyňských Čechů v prostoru před hlavní poštou v Žatci. Právě tady začne v příštích měsících velká rekonstrukce. Po ní skončí i současný systém šikmého stání při parkování – viz auta vlevo. Foto Mapy.cz)