Do Podbořan se vracejí oblíbené letní slavnosti. Začínají už v pátek, potrvají dva dny. Náměstí bude pořád s opatrností průjezdné

Podbořany – V Podbořanech po třech letech znovu proběhnou tradiční letní městské slavnosti. Začínají už zítra, v pátek 17. 6., a pokračují v sobotu (18.6.), která je hlavním dnem slavností. Předchozí dva roky – 2020 a 2021 – se akce nekonala kvůli tehdejším opatřením proti šíření epidemie Covid-19.

Správné datum první písemné zmínky: 14. 11. 1362

Letošní ročník tak bude slavit nejen „návrat veselí do města“ po třech letech, ale v záhlaví slavností je rovněž uvedeno, že se konají i na počest 660 let od první písemné zmínky o osadě jménem Podbořany. Mnoho zdrojů na internetu i včetně například Wikipedie přitom ale uvádí jako datum první písemné zmínky rok 1369, město ovšem vychází z toho, že správným datem je rok 1362. „Údaje na internetu jsou chybné. Víme o nich, ale rok je tam uveden špatně. První písemná zmínka o Podbořanech se váže ke dni 14. listopadu 1362. Jde o listinu z tehdejšího postoloprtského kláštera, v níž opat jmenuje do funkce správce kostela v Podbořanech. Právě toto je první a nejstarší zmínka v archivech o obci jménem Podbořany,“ vysvětlil na dotaz naší redakce historik Vojtěch Peksa, zastupitel města Podbořan i člen jeho kulturní komise.

Kostel je v základech možná už z poloviny 11. století

Nejstarším místem zástavby ve městě je tak oblast kolem římskokatolického kostela na „Bílém kopci“. Právě v jeho nejbližším okolí bylo soustředěno nejstarší osídlení ve městě. Kostel během historie několikrát vyhořel nebo se různě stavebně měnil. V podobě, jak ho známe dnes, je chráněn jako národní kulturní památka ČR. „V lokalitě v minulosti proběhlo několik průzkumů a sond a jedna z nich ukázala, že základy kostela by mohly být až z poloviny 11. století,“ doplnil další zajímavosti také tajemník podbořanské radnice Martin Gutzer. Seriózním faktickým údajem, doložitelným v pramenech, je však uvedené datum s první písemnou zmínkou.

Výročí města se bude připomínat ve více akcích na podzim

Letní slavnosti nabídnou tradiční zábavu na náměstí a v okolí, tedy hudbu, občerstvení, sport, atrakce pro děti. Samotné výročí první zmínky se tam ještě příliš připomínat nebude, významná událost je uvedena spíš jen na plakátech jako zajímavý podtitul slavností. „Mnohem více dalších akcí k připomenutí první písemné zmínky a k zajímavostem v historii a rozvoji města chystáme na další období, nejvíc jich bude pak v průběhu podzimu, kdy se listopadové datum bude blížit,“ vysvětlil Vojtěch Peksa.

Zábava začíná v pátek v 16 hodin a končí ve dvě ráno v noci na neděli

Na co se lidé na letních slavnostech mohou nyní těšit v kulturním programu? Zábava na pódiu začíná v pátek v 16 hodin, v pátek vystoupí například kapely Schlak, Terrapie, Full Time nebo Ota Balage Band. V sobotu slavnosti pokračují od 12 hodin, vystoupí mj. Klára Kolomazníková z dřívější skupiny Holki, zpěváci Filip Richie, Pavel Callta a mnoho dalších umělců. Program na náměstí skončí až ve dvě hodiny ráno v noci na neděli. Určitou zajímavostí je, že náměstí nebude ani během zábavy pro dopravu kompletně uzavřeno, ale hlavní průtahová ulice zůstane průjezdná. „Maximální rychlost bude ale snížena na 30 km/h,“ informoval Josef Dolan z odboru dopravy podbořanské radnice. Zbylé „boční“ ulice na náměstí budou zavřené kvůli umístění stánků a vozidel a zázemí pro účinkující.

(na snímku nahoře: slavnosti na náměstí v Podbořanech při jednom z minulých ročníků. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: První máj v Kryrech letos proběhne bez veselého průvodu. Pořadatelé ho zrušili, nechtějí na slavnosti nic politického ani z legrace

ČTĚTE TAKÉ: Omezení skončila, slavnosti v Postoloprtech se vracejí k červnovému termínu. Jednou z kapel budou Plavci

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: blesk prásknul do věže kostela v Podbořanech. Tři muži zemřeli, další byli zraněni