První máj v Kryrech letos proběhne bez veselého průvodu. Pořadatelé ho zrušili, nechtějí na slavnosti nic politického ani z legrace

Kryry – Slavnosti v Kryrech, tradičně pořádané k příležitosti pálení čarodějnic a druhý den k příchodu prvního máje, letos proběhnou, ale budou se muset tentokrát mimořádně obejít bez veselého prvomájového průvodu, pořádaného jako recese v duchu „retrovzpomínek“ na alegorické vozy, pionýry v šátcích a oslavy s průvody v dobách socialismu. Pořadatelé Svátku dobré nálady v Kryrech se totiž rozhodli pro letošní rok průvod zrušit. Důvodem je aktuální situace na Ukrajině, konkrétně nevyprovokovaný a stále trvající vojenský útok Ruské federace na tuto zemi.

Průvod rušíme, nechceme slavnost spojovat s ničím ruským ani s politikou

„Rozhodli jsme se, že recesistický veselý prvomájový průvod letos nebudeme pořádat, tuto část slavností tentokrát zcela vynecháme. Průvod totiž vždy v minulých letech býval plný sovětských nebo ruských vlajek, znaků, nápisů oslavujících Sovětský svaz, někdy i vojáků v uniformách. Teď po útoku Ruska na Ukrajinu nechceme naši slavnost vůbec žádným způsobem spojovat s ničím ruským ani sovětským, a to ani v duchu případné recese. Nechceme ani dávat příležitost ke vzniku nějakých případných sporů mezi návštěvníky nebo k tomu, aby lidé cokoli špatně pochopili. Nechceme do našeho svátku v Kryrech míchat politiku, chceme jen to, aby se lidé dobře a spokojeně bavili,“ vysvětlila na dotaz naší redakce Věra Melicharová, předsedkyně kulturní a školské komise města Kryry a členka pořadatelského týmu kryrských slavností.

Zazpívá Olga Lounová i Marcel Zmožek

Svátek dobré nálady v Kryrech proběhne už tento víkend. Letos jde už o 21. ročník dvoudenních slavností. Program začíná v sobotu v 16 hodin na náměstí, o hodinu později přiletí mezi děti čarodějnice, vpodvečer pak následuje hudba, soutěže a další zábava pro děti i dospělé. Druhý den, v neděli na prvního máje, slavnosti pokračují už od 10 hodin rovněž na kryrském náměstí. Program potrvá celý den až do 17 hodin nejen na náměstí, ale i na rozhledně nebo také ve škole. Vystoupí i známí zpěváci jako Olga Lounová, Milan Peroutka, Marcel Zmožek a velmi mnoho dalších zajímavých účinkujících jak přímo z Kryr či z Podbořanska, tak i z některých dalších regionů. Vstup na slavnosti je bezplatný.

(ilustrační snímek nahoře: česká a sovětská vlajka při veselém prvomájovém průvodu v Kryrech v jednom z minulých ročníků. Letos žádné vlajky ani průvod nebudou součástí Svátku dobré nálady, rozhodli pořadatelé. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Oslava v kouzelné atmosféře! Rozhledna v Kryrech završila 115 let

ČTĚTE TAKÉ: Noční úder vody: zahynulo více než tři sta lidí. Katastrofě na Blšance bude věnována neobvyklá výstava v muzeu

ČTĚTE TAKÉ: Pivovar tlumí výrobu a končí prohlídky, ale veselý Chmelfest v jeho blízkosti proběhne

ČTĚTE TAKÉ: Omezení skončila, slavnosti v Postoloprtech se vrátí k červnovému termínu. Jednou z kapel budou Plavci