V Lounech poblíž Kauflandu vznikne nový kruhový objezd. Práce mohou začít už tento týden

Louny – V Lounech se začne vytvářet provizorní kruhový objezd poblíž Kauflandu a nákupního centra ve východní části města. Stavba objezdu – vytvoření okruhu z mobilních betonových dílů – by mohla začít už tento týden. Jde o křižovatku ulic Václava Majera a 5. května.

Přeměna by mohla začít už ve středu 15. září

Termín vyplývá z vyhlášky, kterou vydal odbor dopravy lounské radnice na počátku září. Vyhláška stanovila „přechodnou úpravu provozu“ na uvedené křižovatce se zahájením platnosti od 15. září, což je první den, kdy mohou úpravy teoreticky začít. Dokument odboru dopravy podrobně popisuje, jak má vypadat nové dopravní značení na přestavěné křižovatce. Úpravy zajistí Správa a údržba silnic Ústeckého kraje.

Kruhový objezd dohodli zástupci města i krajských institucí už v srpnu

Vytvoření kruhového objezdu na této křižovatce dohodli představitelé města a krajských institucí už během srpna. Ve městě se výrazně zkomplikovala dopravní situace kvůli aktuálně probíhajícím pracím na obchvatu Loun při stavbě na rozšiřování D7 na budoucí čtyři pruhy. V současnosti je obchvat Loun už řadu měsíců výrazně zúžený, platí na něm omezená rychlost, ve špičkách se tvoří dlouhé kolony a mnozí řidiči se jim snaží vyhnout tím, že chtějí Louny projet „přes město“. Tam ale zase kvůli tomu vznikají další komplikace vinou výrazně zhuštěného provozu a uvedená křižovatka je jednou z těch, kde se často vyskytovaly problémy. Z dosavadní vedlejší ulice se na hlavní těžko vjíždělo. Nový kruhový objezd by měl zlepšit plynulost a průjezdnost ze všech směrů.

Podobný vývoj měla i křižovatka v Žatci

Kruhový objezd je zatím prezentován jako „provizorní“, vytvořený bude z mobilních betonových bloků. Povolení od odboru dopravy pro tento způsob provozu křižovatky nyní platí na pět let, do konce roku 2026. Podobně minulý rok v prosinci nechalo město Žatec vytvořit provizorní „kruhák“ z betonových bloků na křižovatce Plzeňská – Osvoboditelů na hlavním tahu u výjezdu směrem na Most a Staňkovice. Na této křižovatce se pak výrazně zlepšila bezpečnost, k nehodě tam od té doby už nedošlo. Povolení úřadů pro provoz v současné formě provizorního kruhového objezdu v jejím případě zatím platí do konce roku 2024.

ČTĚTE TAKÉ: Dočasná kruhová křižovatka s betonovými bloky v Žatci: nehody už nejsou, provoz v současné podobě zůstane zachován nejméně tři roky

ČTĚTE TAKÉ: Přejezd v Lounech v Husově ulici bude bezpečnější. Nově tam přibudou závory

ČTĚTE TAKÉ: Rodiče Filipa z Rané, upoutaného na vozík, potřebují k převozu syna speciální auto. Přátelé pro rodinu pořádají sbírku, pomoci může každý

(ilustrační snímek nahoře: provizorní kruhový objezd, vytvořený z betonových bloků, krátce po zřízení loni v prosinci na křižovatce v Žatci u výjezdu na Most. Foto: Město Žatec – Tomáš Kassal)