Klubíčko pro dvě desítky dětí. V Lounech vznikla nová dětská skupina pro špunty mladší než tři roky

Louny – Od září začínají chodit do školských zařízení k novému „akademickému roku“ nejen školáci a studenti, ale v Lounech tentokrát také úplná „mrňata“. Město nechalo vytvořit novou dětskou skupinu pro nejmenší děti ve věku do tří let, která bude působit pod názvem Klubíčko v bývalém městském stacionáři. Skupina vzniká pod patronací MŠ Fügnerova, která sídlí ve stejné ulici a bude pomáhat i s provozem dětské skupiny.

Začíná se v pondělí 5. září

„Nová dětská skupina Klubíčko zahájí provoz v pondělí 5. září. Bude určena pro děti ve věku 2-3 roky. Aktuálně máme do ní přihlášeno 24 dětí,“ informovala Olga Krátká, ředitelka MŠ Fügnerova v Lounech. A rodiče už se těší na spolupráci i na možnost nových aktivit pro své děti. „Už se moc těšíme. Paní ředitelka je úžasná, je s ní skvělá komunikace. Jsem ráda, že můj syn má možnost do Klubíčka chodit a já tak mohu pracovat,“ uvedla například Lucie Filípková z Loun.

Přípravy vrcholily na konci srpna

Přípravy na vytvoření a vybavení prostor pro děti vrcholily na konci srpna, řemeslníci přiváželi nábytek, malovali stěny či obrázky na obklady, kontrolovali radiátory a probíhaly i další podobné činnosti. Zapojili se i představitelé města. „Zúčastnil jsem se úvodního setkání s rodiči, kteří dostali od paní ředitelky a dalších pracovníků všechny potřebné informace o fungování Klubíčka. Jsem rád, že tuto dětskou skupinu teď budeme v Lounech mít, je to služba, po které obyvatelé města volali několik let. S investicemi pomohlo jak město Louny, tak i ministerstvo práce a sociálních věcí. Přeji všem dětem, ať se jim v Klubíčku líbí,“ uvedl místostarosta Loun Milan Rychtařík. „Chtěl bych moc poděkovat celému týmu pracovníků kolem Olgy Krátké, Zuzany Králové a Libuše Machillové. Jen díky jejich tahu na branku se může od září rozjet nové Klubíčko a ve městě se výrazně zlepší kapacita míst pro lounské předškolní děti,“ doplnil starosta Loun Pavel Janda.

Péče o děti v předškolním věku má v ČR stále nejasnou koncepci

Podle informací ČTK patří Česká republika v rámci Evropské unie mezi země s nejnižší dostupností péče o malé děti. Přispěl k tomu hlavně postupný útlum činnosti jeslí po roce 1990. Funkci jeslí v některých městech postupně nahradily tzv. dětské skupiny. Mateřské školy přijímají děti do péče a k předškolnímu vzdělávání až od tří let věku a až od této věkové hranice také místo ve školce a obecně dětském kolektivu pro rodiny zaručuje aktuálně platný zákon. Aktuálně je v celé ČR kolem 5000 mateřských škol a jenom zhruba 300 dětských skupin, které se věnují dětem mladším než tři roky. Dětské skupiny zákon umožnil zřizovat od roku 2014. V současnosti zákonodárci i vláda debatují o dalších úpravách zákona, jeden z návrhů například zněl přeměnit dětské skupiny od roku 2024 na jesle, ale definitivní závěr a koncepce dosud ujasněny v této věci nebyly. Situaci trochu komplikuje i fakt, že mateřské školy spadají pod působnost ministerstva školství, zatímco dětské skupiny jsou řízeny z resortu ministerstva práce a sociálních věcí.

ČTĚTE TAKÉ: Kauza zřícený bazén ve škole: budova čeká na jiné využití a město Louny chce objekt přestavět s pomocí dotačních programů

ČTĚTE TAKÉ: Nová sportovní hala v Lounech: stavět se bude u 3. ZŠ a takto by měla vypadat

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Školky za covidu. Děti jdou ke mně do práce nebo je hlídá babička, co se dá dělat, říká maminka ze Žatce

(na snímcích: úpravy v prostorách budoucí dětské skupiny Klubíčko v Lounech, tak aby do ní na začátku září mohly nastoupit děti. Foto Olga Krátká a Milan Rychtařík)