Nové zábradlí zlepší bezpečnost při cestě k řece v Žatci. Pomáhat před uklouznutím a pádem by mělo už v nadcházející zimě

Žatec – Během podzimu by se měly rozjet práce u podchodu a podjezdu pod silničním mostem nedaleko restaurace Chaloupka v Žatci, kudy lidé z města chodí na procházky k řece Ohři, s dětmi krmit kachny a labutě na zimoviště vodních ptáků, zaběhat si či zajezdit na kole a bruslích, anebo posedět na terase v uvedené restauraci. Ve svahu, kudy směřuje cesta z města pod most a k řece, přibude nové zábradlí a další prvky, které chodcům zvláště v zimě při sněhu či námraze usnadní pohyb a zvýší jejich bezpečnost v tomto místě.

Náklady budou kolem 270 tisíc korun

Rada města Žatce tento týden vybrala firmu, která místo u podchodu upraví a upevní na něj nové vybavení pro lepší bezpečnost. Práce zajistí firma z Postoloprt, celkové náklady budou kolem 270 tisíc korun včetně DPH.

Zvýšení bezpečnosti se zábradlím navrhl spolek A dál?

Projekt má název „Na zimoviště bezpečně“ a na začátku letošního roku uspěl jako jeden z návrhů v rámci tzv. participačního rozpočtu, které podpořili nejprve sami obyvatelé města Žatce ve veřejné anketě a následně je schválila k realizaci i rada města. Připevnění zábradlí v kopci pod silničním mostem na cestě k Ohři a Chaloupce navrhl občanský spolek s názvem A dál? Ten vznikl před pěti lety, v roce 2017. Prezentuje se jako spolek přátel architektury a veřejného prostoru nejen v Žatci a zapojuje se do vylepšování a rozvoje různých částí města Žatce.

Oceníme to všichni, pomůže to hlavně v zimě

„Bezpečnostní zábradlí podél cesty směrem na oblíbené vycházky k řece určitě ocení každý z nás, zejména pak starší obyvatelé nebo lidé s horší pohyblivostí, pro něž může být řeka zvláště v zimě kvůli případnému sněhu nebo námraze při kluzkém svahu nedostupná,“ popsali členové spolku svůj návrh, když ho předkládali veřejnosti a městu.

Spolek na konci srpna také předal do užívání novou mapu na Kruhovém náměstí

Stejný spolek například už několik let pracuje i na budoucí přeměně podoby Havlíčkova náměstí (to je prostranství před kulturním domem Moskva se zchátralým „parčíkem“ bez stromů a nefunkční starou vodní nádrží). Na Kruhovém náměstí v samotném závěru letošních prázdnin lidé ze spolku A dál? také uvedli do užívání pro veřejnost novou mapu města Žatce, určenou hlavně pro turisty a návštěvníky historického sídla s bohatou kulturní a chmelařskou tradicí. Mapa ukazuje nejen umístění památek a turistických zajímavostí, ale také například i možnosti, kam zajít na oběd do restaurace a podobně.

(na snímku nahoře: příchod z města pod silniční most, za ním už je řeka, cyklostezka a zimoviště vodních ptáků. Zhruba takto bude už brzy vypadat nová podoba místa pod ulicí U Hřiště v Žatci se zábradlím vlevo a vpravo. Nákres: občanský spolek A dál?)

ČTĚTE TAKÉ: Na procházky k řece budou lidé chodit bezpečněji. V kopci pod most směrem k Chaloupce přibude nové zábradlí

ČTĚTE TAKÉ: Stínící plachty, nové herní prvky. Maminka čtyř dětí navrhla změny v oblíbeném areálu pro rodiny a sportovce za koupalištěm v Žatci

ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Hřiště pro děti, terasa ze tří stran, lodičky u řeky. Takhle může vypadat oblíbená restaurace Chaloupka v Žatci