Karanténa na radnici v Žatci skončila, všichni včetně tajemnice již jsou zdraví

Žatec – Karanténa vedoucích pracovníků Městského úřadu Žatec, a také některých politiků z vedení města skončila. Kromě tajemnice městského úřadu Heleny Šmerákové se nikdo jiný koronavirem nenakazil, všichni lidé byli opakovaně testováni s negativním výsledkem. Sama tajemnice je už rovněž vyléčená a bez příznaků, průběh infekce u ní byl mírný. Od středy 16. září se všichni vracejí z domácí karantény zpět na pracoviště do svých kanceláří.

V úterý to potvrdila naší redakci sama Helena Šmeráková. „Všichni kontrolovaní lidé, moji spolupracovníci, měli negativní testy. Já už jsem také zdravá a neinfekční. Od středy se všichni vracíme zpět do zaměstnání,“ informovala tajemnice. Podle ní jsou v pořádku i všichni členové její rodiny, kterým tak rovněž skončila karanténa.

Předtím jsem neznala nikoho, kdo by měl Covid

Tajemnice se nakazila koronavirem pravděpodobně během své dovolené v České republice v posledním týdnu prázdnin. „Do té doby jsem ze svého okolí neznala vůbec nikoho, kdo by byl pozitivně testován na Covid-19. Měla jsem příznaky podobné jako u chřipky. Když mi zdravotníci telefonovali výsledky testů, nemohla jsem jim uvěřit, moje první reakce byla – děláte si srandu?“ popisovala Helena Šmeráková minulý týden v rozhovoru pro naší redakci. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Po zjištění koronaviru u tajemnice hygienici nařídili od soboty 5. září povinnou karanténu pro všechny členy rady města, všechny vedoucí odborů žatecké radnice a některé další lidi, se kterými byla Helena Šmeráková v kontaktu. Tito lidé se museli zdržovat ve svých bytech, nesměli vycházet na veřejnost a pracovní úkoly plnili z domova, aby riziko případného dalšího šíření nákazy bylo co nejmenší. Koronavirus se ale během deseti dnů neprokázal u nikoho z nich a karanténa tak pro ně skončila. „Jsem ráda, že vše dobře dopadlo a že se nikdo další ode mě nenakazil. Samozřejmě i za to, že nemoc měla u mě mírný průběh,“ uvedla tajemnice.

Do karantény šly i školy v Lounech a Petrohradě

Kvůli výskytu koronaviru nemohla 1. září zahájit školní rok ZŠ a MŠ Petrohrad u Podbořan – tam se virus objevil postupně u čtyř pracovníků. V Lounech na gymnáziu měl zase Covid-19 jeden ze studentů a hygienici tam nařídili karanténu pro jednu třídu.