Ze zámku v Pátku bude možné přeplout Ohři na druhý břeh. Dárci pomohli k obnově přívozu

Pátek, Lounsko – Čtyři roky už pracuje na zámku v Pátku u Loun jako nový správce Petr Rasken Chaloupka (60). Menší kulturní památka v barokním stylu byla postavena na místě předchozí tvrze v 17. století. Jejím majitelem je městys Peruc. Petr Chaloupka se ke své roli v zámku prý dostal velmi prozaicky. „Prostě jsem jednou přišel na prohlídku, obdivoval jsem tento krásný zámek a tehdejší kastelánka mi říkala, že už chce končit, ať zavolám na obec, že mě prý třeba vezmou. Tak jsem zavolal na obec a oni mě fakt vzali,“ popsal s humorem Petr Chaloupka na dotaz naší redakce.

S obnovou zámku pomáhají dobrovolníci

Spolu s týmem spolupracovníků a také několika nadšených kamarádů a dobrovolných pomocníků dávají zámek posledních pár let postupně „do kupy“. Obnovují památku a okolí jako místo s historickými a kulturními tradicemi, dělají z ní pěkný cíl výletů, u zámku venku během léta pořádají také řadu kulturních a společenských událostí. „Velmi nám pomáhají dobrovolníci, kteří přijdou přiložit ruku k dílu při různých brigádách. V posledních letech se díky nim podařilo třeba postavit pódium pro kapely a divadla, vybudovat oplocení zahrady nad řekou, koutek pro hraní dětí a další prvky,“ uvedl Petr Chaloupka.

Návštěvníci zámku si díky přívozu budou moci prohlédnout i bývalý park na druhém břehu

Jednou z hlavních aktivit, která probíhá zhruba poslední dva roky, je snaha obnovit historické kamenné schodiště vedoucí od zámku po strmějším břehu k řece Ohři a zároveň i obnovit funkci přívozu na vodním toku. K obnovení schodiště, přístaviště a přívozu byla letos na jaře vyhlášena i veřejná sbírka a během dvou měsíců se podařilo díky desítkám ochotných dárců vybrat na tuto aktivitu zhruba 40 tisíc korun. „Máme velkou radost a moc děkujeme! Díky příspěvkům od dárců budeme moci obnovit cestu se schody a přívoz od zámku na druhý břeh řeky, tedy do míst, kde dříve býval zámecký park,“ popsal Petr Rasken Chaloupka. „Návštěvníci zámku se tak budou moci už brzy podívat přívozem přes řeku do bývalého zámeckého parku, bude to takový samoobslužný vor, upevněný na ocelovém lanku, a pomocí provazů bude možné se přitahovat a přeplavit na druhý břeh. Další naší představou je i záměr uvést do provozu půjčovnu loděk ke krátkým výletům po řece. A díky novému molu u přívozu budou moci i případní vodáci konečně na Pátku zastavit, vylézt na břeh, prohlédnout si zámek a dát si tam třeba pivo v restauraci,“ říká správce zámku.

Velkým snem je přeměna bývalé sýpky na kulturní sál

Dalším velkým plánem je postupná obnova barokní sýpky v areálu zámku. V ní by časem mohla vzniknout galerie a sál pro další kulturní a společenské akce, ve věžičce by mohly být i rozhledna s vyhlídkou na řeku a Středohoří. „Tady by byly ovšem náklady výrazně vyšší, určitě bychom se neobešli bez dotací,“ vysvětluje Petr Chaloupka.

V zahradě zámku je hudba, divadlo nebo festival po celé léto každý víkend

Kulturní program na zahradě zámku probíhá každý víkend po celé léto, potom pokračuje řadou akcí i během podzimu. V červnu například bude na zámku ještě hrát country kapela Veget, dále rockový soubor Blues Roberta Slezáka, v červenci to pak bude lounská rocková Beruška, country kapela Starý šediví psi, populární veselí „trempíci“ v podobě tria Hop Trop a řada dalších. Chybět nebude ani divadlo pro děti nebo vystoupení alchymisty.

Ty chceš být tramp a nemáš přezdívku? To nejde, tak budeš Rasken

A jak správce přišel ke své neobvyklé přezdívce Rasken a co to vlastně znamená? „Mám ji už strašně dlouho. Bylo mi patnáct, jel jsem s kamarádem na svůj první vandr do přírody, a jak je prý možné, když chci být tramp, že ještě nemám žádnou přezdívku. A tak mi hned jednu vymyslel – on sám si začal říkat Kid a mě dal označení vzniklé podle švédského seriálu Raskenové, který tehdy běžel v televizi. A už mi to tak nějak zůstalo,“ směje se Petr Rasken Chaloupka, který dříve jako kastelán pracoval také na zámcích v Dobříši, Stránově či Vrbičanech.

(na snímcích: zámek v Pátku a dole jsou historické kamenné schody na strmém břehu, které vedly k dřívějšímu přívozu, jenž přestal sloužit zhruba kolem roku 1940. Brigádníci staré schody postupně odkrývají a celou zarostlou cestu čistí již od roku 2020. Foto zámek Pátek a Mapy.cz)