Po neděli přiletí Čmelák. Na Lounsku u Smolnice bude ošetřovat pole s kukuřicí

Lounsko – Žlutý čmelák bude létat po neděli na Lounsku a chránit budoucí úrodu kukuřice. Nejde ovšem o hmyz z pohádky nebo sci-fi povídky s ušlechtilými záměry, ale o speciální malé letadlo, zvané Čmelák a aplikující zemědělské postřiky. Minulý týden ošetřil pozemky v okolí Chlumčan a Vlčí a tentokrát se vydá do míst poblíž Smolnice.

Kukuřice dostane dvě dávky

Čmelák by měl přiletět v úterý 4. července. „Ošetření kukuřice probíhá ve dvou dávkách, první aplikace proběhne 4. července a termín druhé bude ještě upřesněn,“ informoval Obecní úřad Smolnice. Kukuřici ošetří společnost Biocont Laboratory, specializující se na ochranu zemědělských plodin i třeba na výrobu prostředků pro ochranu rostlin na zahradách.

Postřik není chemický a neškodí lidem ani zvířatům

Ošetření kukuřice proti škůdci zavíječi kukuřičnému nespočívá v žádné chemikálii a není vůbec nijak nebezpečné ani pro člověka, ani pro polní či domácí zvířata nebo hmyz. „Neškodí včelám, zvěři ani žádným jiným organismům. Letadla ostatně už dávno nestříkají chemické přípravky. Letecky se mohou aplikovat pouze látky šetrné k přírodě, lidem, zvířatům,“ vyplývá z letáku firmy Biocont k připravovanému leteckému ošetření.

Proti líhnutí zavíječe pomůže jiný hmyz – chalcidky

Ochrana kukuřice probíhá na biologickém principu: účinnou složkou je chalcidka, další živočich, který se přirozeně vyskytuje v přírodě a klade svá vajíčka do vajíček zavíječe kukuřičného. Tím redukuje jejich líhnutí a díky tomu se výrazně omezí četnost napadení rostlin kukuřice.

(na snímku nahoře: Čmelák nad poli. Foto Biocont Profi)