Nejdřív sníh, potom ledovka: problémy byly tentokrát hlavně s kamiony

Lounsko, Žatecko – Pravé zimní počasí s nepříjemnými kalamitními jevy vtrhlo do ČR ve středu odpoledne a pokračovalo i v noci a ve čtvrtek během dne. Silnice i chodníky pokryl nejprve sníh, ale pak hlavně ledovka a zmrazky. Na Lounsku a Žatecku vznikly problémy v dopravě hlavně v souvislosti s kamiony, jinak se řidiči i díky varováním meteorologů snažili jezdit opatrně, anebo pokud to šlo, cestu autem odložit na jiný den. Jedna nepříjemná srážka dvou osobních aut se ovšem odehrála po smyku na cestě mezi Bitozevsí a Staňkovicemi.

Zatáčka nad Žiželicemi byla přes hodinu neprůjezdná

Už ve středu vpodvečer byla více než hodinu neprůjezdná silnice Plzeň–Most v oblasti známého svahu a zatáček nad Žiželicemi. To je místo, kde kamiony mají havárie velmi často, prakticky každou zimu, protože lokalita je pro ně obtížně průjezdná. Tentokrát po silném sněžení, které vystřídaly namrzající srážky, několik velkých vozů uvázlo v kopci v zatáčce a silnice byla na delší dobu úplně ucpaná. Později po několika technických zásazích se podařilo uvízlé kamiony „rozhýbat“ a hlavní silniční tah se již večer před 19. hodinou znovu uvolnil.

Kamion u Postoloprt se převrátil

Trochu podobná situace vznikla i na hlavním tahu D7 (Praha–Louny–Chomutov), kde se jeden kamion dokonce převrátil. Událost se stala poblíž Postoloprt, vůz havaroval kolem druhé hodiny v noci. Silnice D7 je od té doby v okolí Postoloprt neprůjezdná. Policisté odkláněli dopravu přes město. Z kamionu bude nutné přeložit náklad a potom ho „postavit“ a vyprostit. Silnice D7 by podle odhadů policie měla být znovu průjezdná ve čtvrtek (18.1.) přibližně kolem poledne, informovala Police ČR během čtvrtečního rána.

Dvě auta se srazila po smyku u Bitozevsi

Dvě osobní auta se srazila ve čtvrtek dopoledne po smyku na namrzlé vozovce na silnici mezi Bitozevsí a Staňkovicemi u Žatce. Při nehodě byli tři lidé zraněni. Policie na místě řídila provoz, jezdilo se kyvadlově, omezení trvalo zhruba dvě hodiny.

Město Louny vyhlásilo kalamitní situaci

Město Louny po předpovědích meteorologů a v souvislosti s „přicházející“ ledovkou vyhlásilo již ve středu večer mimořádnou kalamitní situaci a vyzvalo obyvatele k co nejvyšší opatrnosti. „Pokud můžete zůstat doma, nevycházejte, hrozí nebezpečí úrazu například při pádech na namrzlých ulicích a chodnících. Je-li to možné, nevyjíždějte autem, nebo omezte tyto cesty jen na opravdu nejnutnější případy. Pokud opravdu musíte, buďte mimořádně opatrní,“ apeloval na spoluobčany starosta Loun Milan Rychtařík. Nejzávažnější výstraha a kalamitní stav v Lounech platily od středeční 18. hodiny do čtvrteční 10. hodiny, následně však i pro čtvrtek a pátek platí ještě varování ČHMÚ i pro další možný výskyt mrznoucích srážek, náledí a ledovky, upozornila lounská radnice.

Chlapi z TSML Louny pracovali na údržbě ulic a chodníků dva dny v kuse

Týmy pro údržbu ulic a chodníků z Technické správy města Loun byly v plné práci celou středu, následně celou noc a pak pokračovaly i ve čtvrtek. „Nejprve už před sedmou ráno vyjel první sypač kvůli padajícímu sněhu, potom naši chlapi od večera zase museli bojovat proti ledovce,“ popsal jednatel TSML Václav Jugl. Ulice i chodníky sypali směsí soli, písku i štěrku. „Následky zimy a možná rizika na cestách zmírňujeme, jak jen to jde. Všem lidem však doporučujeme co největší opatrnost. Kdo může zůstat doma, ať raději ven nechodí, tím nejlépe ochrání své zdraví a předejde úrazu. Omezte chůzi i jízdu venku, pokud to jde,“ vzkázal Václav Jugl. Velké riziko při pádech hrozí v těchto dnech především seniorům.

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Kalamitní stav v Lounech a okolí: ledovka ochromila celý okres. Technika pracuje celou noc, u Lubence havarovalo dvacet aut

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Ledovka po třech dnech konečně odchází. Více než 200 lidí v kraji ji odneslo vážnými úrazy po pádech

(na snímcích: uvízlé kamiony v zatáčce nad Žiželicemi a úplně dole je převrácený kamion, který ve čtvrtek 18. ledna brzy ráno zablokoval D7 u Postoloprt. Foto Petr Marek /3/ a Policie ČR /1/ .)