Od čtyř ráno do půlnoci v terénu. Při kalamitě si „mákli“ i pracovníci v Postoloprtech. Kvůli bezpečnosti zůstal zavřený hřbitov

Postoloprty – Ve čtyři ráno už jsou venku v ulicích a pracují na tom, aby vozovky a chodníky neklouzaly a aby se na nich neválely nánosy sněhu. Se svou technikou jezdí celý den, často končí až někdy těsně před půlnocí. Tak vypadají zimní dny pracovníků Služeb města Postoloprty speciálně v období, kdy přichází spolu s počasím i nějaká ta „kalamitní situace“. Přesně tak, jak to bylo tento týden i ve většině dalších měst a obcí v ČR – nejprve se sněhem a pak zase s ledovkou.

Pro úklid města platí plán zimní údržby

„Ve městě i v okolních místních částech se řídíme předem stanoveným závazným plánem zimní údržby, ten platí na období od listopadu do března. Naši pracovníci jsou během těchto měsíců pořád v pohotovosti, a když přijde sníh nebo námraza, hned musí vyjíždět do terénu a dělají, co je v jejich silách, aby udrželi ulice a chodníky ve městě sjízdné a v co nejbezpečnějším stavu,“ říká Iveta Petřivalská, jednatelka společnosti Služby města Postoloprty (SMP).

Děkujeme i všem dobrovolným pomocníkům

„Například při kalamitě tento týden byli v ulicích od čtvrté hodiny ráno. Nejprve se odklízel sníh, pak se komunikace i sypaly solí a štěrkem proti ledu a pro lepší schůdnost a bezpečnost. Končili až hodně pozdě večer a takhle to šlo několik dní za sebou. Chtěla bych poděkovat všem našim pracovníkům za obětavost a nasazení. Ale také i všem dalším lidem z města, bez rozdílu profese, kteří s úklidem sněhu pomohli, třeba jen před svým domem. Každá pomocná ruka s hrablem, lopatou nebo koštětem byla vítaná, děkujeme a moc si toho vážíme,“ uvedla Iveta Petřivalská.

Hřbitov zůstal ve čtvrtek zavřený

Ve čtvrtek (18.1.), v den, kdy byla ledovka a námraza nejsilnější a riziko možných pádů na kluzkém povrchu bylo největší, nechalo město a SMP pro jistotu pro veřejnost mimořádně uzavřený městský hřbitov. Bylo tam velké náledí a riziko pádů a následných zdravotních problémů, například nehojících se zlomenin po těchto úrazech, je největší hlavně pro lidi ve vyšším věku, kteří na hřbitov často chodí, a proto z bezpečnostních důvodů zůstal hřbitov zavřený. „Otevřeme ho v dalších dnech co nejdříve, hned po ošetření cest,“ sdělila Iveta Petřivalská.

Novým pomocníkem je stroj z Dánska

S údržbou ulic a chodníků v Postoloprtech pomáhá pracovníkům SMP od podzimu 2022 nový multifunkční stroj, zakoupený od výrobce z Dánska. Dokáže krásně odmést sníh z chodníků až na podklad díky výkonnému kartáči, stejně tak umí pracovat i jako odhrnovač s radlicí, anebo sypač. Lidé v oblasti Draguše nebo také na sídlišti u zdravotního střediska si mohou v případě rychlého příchodu námrazy kdykoli během zimy „bleskově“ posypat chodníky v okolí i sami – v těchto místech jsou tam od města k dispozici dvě velké žluté nádoby s posypovou solí, kterou může každý v případě potřeby rychle použít.

Počasí by se nyní již mělo zklidnit

Po „kalamitní“ středě, čtvrtku a pátku by se již mělo počasí postupně začít „zklidňovat“. Na příští dny nyní není ohlášeno žádné větší sněžení ani námraza. Přibližně od příštího úterý se již má i výrazně oteplit, a to až k deseti stupňům nad nulou.

ČTĚTE TAKÉ: Nový pomocník v Postoloprtech perfektně uklízí sníh z chodníků

(na snímcích: úklid sněhu a ošetření cest na hřbitově v Postoloprtech a dole i v další části města. Hřbitov byl ve čtvrtek kvůli bezpečnosti a ochraně zdraví lidí mimořádně uzavřen. Foto Iveta Petřivalská)